PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie

 

niepodlegla

 

11 LISTOPADA 2018-REFERENDUM CZY NARODOWY BIEG STULECIA?

2018Referendum konsultacyjne ws. konstytucji czy Narodowy Bieg Stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości od Bałtyku do Tatr 11 listopada 2018 roku? - na to pytanie zadane podczas konferencji prasowej organizatorów 29. Biegu Niepodległości w Warszawie konkretnej odpowiedzi nie było. Obu wydarzeń nie da się pogodzić.

Już wcześniej, kiedy pojawiła się ta zbitka terminów, wiele miejscowości zwracało uwagę, że nie uda się im wytyczyć trasy omijającej lokale referendalne, do których musi być zagwarantowany bezkolizyjny dostęp. Poza tym miasta mające od kilku lat atestowaną trasę, nie chcą jej zmieniać. Inny problem to lokale, w których odbywa się głosowanie. A te usytuowane są zazwyczaj w szkołach, będących... bazą biegów niepodległości.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w Święto Konstytucji 3 Maja. Prezydent chce, by referendum to odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 roku lub trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.

11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych. Pod koniec września marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który startował w Warszawie w biegu zaliczanym do Setki Stulecia, mówił uczestnikom, że gorąco popiera pomysł, aby przesunąć zarówno datę wyborów samorządowych, jak i referendum.

Z kolei wiceszef prezydenckiej kancelarii, pełnomocnik ds. referendum konstytucyjnego Paweł Mucha powiedział PAP: "Kodeks wyborczy determinuje, że wybory samorządowe miałyby odbyć się 11 listopada 2018 roku. Intencją pana prezydenta jest przeprowadzenie referendum konsultacyjnego i mogłoby to być referendum dwudniowe. Wtedy mówilibyśmy o 10 i 11 listopada 2018 roku. Prezydent bardzo wyraźnie podkreśla, że byłoby to nawiązanie do symboliki 100-lecia odzyskania niepodległości, takiego aktu manifestacji patriotycznej".

Zdaniem wiceszefa kancelarii, możliwa jest sytuacja, że wybory samorządowe byłyby w innym terminie, ale oczywiście wymagałoby to zmiany prawa. Podkreślił także, że prezydent Duda prowadzi konsultacje z marszałkami Sejmu i Senatu w tej sprawie.

"Naturalne jest, że kwestia decyzji będzie zależała również od Senatu RP. Prezydent nie upiera się przy tym, żeby to było w jednej dacie. Z różnych względów organizacyjnych byłoby lepiej, gdyby te daty były rozdzielone, ale to jest kwestia dyskusji z większością parlamentarną. To jest kwestia zmiany prawa i przesądzenia kwestii w zakresie pewnego kompromisu politycznego i pewnego porozumienia" - wyjaśnił Mucha.

Czy zatem ambitny cel: 100 Biegów Niepodległości w 100 miastach z udziałem 100 000 osób, które 11 listopada 2018 roku o godzinie 11:11 wystartują na dystansie 10 km w jednakowych koszulkach, a na mecie otrzymają identyczne medale i dyplomy, będzie możliwy do zrealizowania?

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020