PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie

 

niepodlegla

 

DARIUSZ WIECZOREK: WIELE OSÓB BIEGA BEZ OPAMIĘTANIA

SztafetaLegendarni lekkoatleci warszawskiej Legii – 55-letni Jan Marchewka i 48-letni Dariusz Wieczorek, rywale na trasie, przyjaciele poza nią, mimo wieku, wciąż imponują formą. Jako trenerzy uzyskują dziś czasy nie gorsze, aniżeli znacznie młodsi zawodnicy. Oboje są jednak przerażeni, jak wiele osób biega i startuje bez opamiętania.

Na zdjęciu od lewej: Marchewka, Szota, Wieczorek, Waluk, Góral i Bukowski.

Wieczorek, trzykrotny medalista mistrzostw Polski w maratonie w latach 1992, 1999 i 2000, potwierdził wcześniejszą opinię kolegi, że amatorzy często nie wiedzą, jak rozsądnie ćwiczyć, nie potrafią zachować proporcji między treningiem, odżywianiem a wypoczynkiem, przesadzają też z liczbą startów. "Dwa maratony w roku to wszystko, jeśli chcemy żyć długo i zdrowo" - podkreślił.

Wieczorek uczestniczył z końcem września w sztafecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego 6 x 5 km w Biegu Erasmusa na warszawskiej Woli, zorganizowanym na 30-lecie programu. W gronie 204 zawodników uzyskał najlepszy czas na 5 km – 18.06, natomiast siódmy - 19.41 miał Marchewka, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w biegach długich oraz w maratonie w latach 1985-1991, pierwszy zwycięzca Biegu Niepodległości w Warszawie. Jego podopieczni zdobyli ponad 50 medali mistrzostw kraju w czterech dyscyplinach: lekkoatletyka, biegi górskie, canicross i tenis ziemny (przygotowanie kondycyjne).

Poza nimi, w składzie zespołu PKOl, który zajął drugie miejsce, wystąpili: Janusz Bukowski ze Stowarzyszenia "Wybiegaj Sprawność", uhonorowany tytułem Serce dla Sportu w 82. Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i Telewizji Polskiej, Tadeusz Góral i Tadeusz Waluk - zawodnicy i wolontariusze Królewskiego Klubu Biegacza oraz Wojciech Szota - redaktor naczelny popularnego portalu lekkoatletycznego maratonczyk.pl na którym można obejrzeć galerię zdjęć (aż 2000) z Biegu Erasmusa autorstwa Doroty Swiderskiej.

Erasmus - program uruchomiony przez Komisję Europejską 15 czerwca 1987 roku obejmujący szkolnictwo wyższe, mający na celu finansowanie wyjazdów studentów na studia w innym kraju europejskim przez okres do jednego roku oraz wspieranie europejskiej współpracy uczelni wyższych ze wszystkich krajów członkowskich UE, EOG oraz kandydujących przez wspólne opracowanie programów nauczania a także wymiany kadry akademickiej. (Wikipedia)

http://www.maratonczyk.pl

Linki do galerii:

Galeria1
Galeria2
Galeria3
Galeria4

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020