PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie

 

niepodlegla

 

Z WITOSEM I... WŁODARCZYK PO... ZDROWE PŁUCA

IPFKolejna "piątka" Setki Stulecia z Wincentym Witosem w tle, w środę 20 września o 19:18 przy Centrum Olimpijskim w Warszawie, będzie także Biegiem po Zdrowe Płuca w ramach Światowego Tygodnia IPF (Idiopatyczne Włóknienie Płuc). Zaproszenie do "loży" gościa specjalnego przyjęła mistrzyni i rekordzistka globu w rzucie młotem Anita Włodarczyk. Rejestracja na bieg odbywa się poprzez portal datasport.pl i potrwa do 18 września do południa. Przypominamy, że można odrabiać te zawody, które się opuściło, co należy zgłosić wcześniej mailem na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Światowy Tydzień IPF jest obchodzony od 2012 roku. IPF to ciężka, nieuleczalna choroba płuc, która dotyka przede wszystkim palących papierosy mężczyzn po 50. roku życia. W Polsce zapada na nią ok. 2000 osób rocznie. Choroba jest prawdopodobnie spowodowana nieprawidłową reakcją naprawczą płuc na różne czynniki uszkadzające - w płucach pojawiają się blizny, które stopniowo zastępują pęcherzyki płucne, przez co utrudnione jest pochłanianie tlenu z powietrza i przekazywanie go do krwi.

Podstawowe objawy to suchy kaszel, duszność w czasie wysiłku, w późniejszych stadiach sinica, palce pałeczkowate, niewydolność oddychania. Rozpoznanie jest trudne ze względu na rzadkie występowanie choroby i wymaga konsultacji pulmonologa specjalizującego się w chorobach śródmiąższowych płuc.

"Konieczne do rozpoznania jest wykonanie badania tomografii komputerowej klatki piersiowej. Obecnie nie ma możliwości całkowitego wyleczenia chorych na IPF, są jednak leki, które spowalniają postęp choroby. Niektórzy mogą mieć przeszczepione płuca" - podkreśliła wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF, pulmolog Katarzyna Lewandowska, córka Jerzego, który przez wiele lat wspomagał napojami organizatorów Maratonu Pokoju (obecnie Maraton Warszawski). Jurek bieg życia zakończył w 2009 roku.

Towarzystwo od prawie dwóch lat współpracuje z organizacjami zrzeszającymi chorych na IPF z innych krajów. "W tym roku po raz pierwszy podjęliśmy wyzwanie zorganizowania Tygodnia IPF w Warszawie" - dodała Lewandowska (więcej na stronie www.ipf.org.pl).

Wiodącą postacią ósmego w tym roku biegu na 5 km cyklu Setka Stulecia będzie Wincenty Witos. Urodził się 21 stycznia 1874 roku we wsi Wierzchosławice w pow. tarnowskim, w biednej rodzinie chłopskiej posiadającej dwumorgowe gospodarstwo. Pracując jako drwal pomagał w utrzymaniu rodziny. Od 1895 roku związany był ze Stronnictwem Ludowym w Galicji.

W 1903 r. został członkiem Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego. Po rozłamie w PSL (grudzień 1913) i powołaniu PSL „Piast” w lutym 1914 roku wybrano go wiceprezesem, a w grudniu 1918 prezesem. Stanowisko to piastował do 1931 roku. 28 października 1918 roku stanął na czele powstałej w Krakowie Polskiej Komisji Likwidacyjnej, która dwa dni później przejęła władzę na obszarze zachodniej Małopolski.

W krytycznym momencie wojny polsko-sowieckiej 24 lipca 1920 roku stanął na czele Rządu Obrony Narodowej. 27 maja 1921 roku złożył rezygnację ze stanowiska premiera, która nie została jednak przyjęta przez Naczelnika Państwa. Ostatecznie jego rząd przetrwał do 13 września. 28 maja 1923 roku po zawarciu porozumienia pomiędzy PSL „Piast” i Chrześcijańską Demokracją oraz Związkiem Ludowo-Narodowym, po raz drugi stanął na czele rządu. 16 grudnia w sytuacji kryzysu gospodarczego i politycznego podał się wraz z rządem do dymisji.

Po raz trzeci premierem został 10 maja 1926 roku, tworząc centroprawicowy rząd oparty na koalicji PSL „Piast”, Związku Ludowo-Narodowego, Chrześcijańskiej Demokracji i Narodowej Partii Robotniczej. Cztery dni później w konsekwencji przeprowadzonego zamachu majowego jego gabinet ustąpił.

W połowie lutego 1936 roku wspólnie z gen. Władysławem Sikorskim i gen. Józefem Hallerem uczestniczył w spotkaniu poświęconym zjednoczeniu sił opozycyjnych wobec rządów sanacji, które odbyło się u Ignacego Paderewskiego w jego szwajcarskiej posiadłości w Morges. W 1937 roku był inspiratorem strajku chłopskiego.

Tuż po agresji Niemiec na Polskę, 3 września 1939 roku w drodze do Lwowa został ranny. Przetrzymywany przez Niemców w więzieniach w Tarnowie, Krakowie, Berlinie i Poczdamie, ostatecznie 1 marca 1941 roku ze względu na zły stan zdrowia został zwolniony. Nakazano mu jednak stały pobyt w Wierzchosławicach pod nadzorem niemieckich władz okupacyjnych.

Witos zmarł 31 października 1945 roku w Krakowie. Spoczął na cmentarzu w Wierzchosławicach.

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020