PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie

 

niepodlegla

 

POWSTAŃCZA PIĄTKA – POBIEGŁA CHEWIŃSKA, KTÓRA JUŻ 41 LAT JEST REKORDZISTKĄ POLSKI W PCHNIĘCIU KULĄ
bieg123Wojciech Skory (Królewski Klub Biegacza) i Aneta Urban (BOSU Duchnów) zwyciężyli w Powstańczej Piątce pamięci polskich sportowców, których ok. tysiąca, w tym 27 olimpijczyków, walczyło z okupantem przez 63 dni. Poległo 124, ponad 200 odniosło rany. Po raz pierwszy z myślą o nich zorganizowany został w stolicy, przy Centrum Olimpijskim, bieg dokładnie w rocznicę wybuchu powstania 1 sierpnia. „Miód impreza” – ocenił Marcin Tomczak z Ciechanowa, który zajął trzecie miejsce.

„Największą moją pasją był, jest i będzie sport, a w szczególności bieganie. Parę lat temu uległem wypadkowi. Na samym początku troszeczkę się załamałem, ale po krótkim czasie wstąpiła we mnie nadzieja i dobre myśli co do mojej pasji. Otrząsnąłem się i zacząłem ciężko trenować. Sport leczy wszystkie rany, można wyjść ze wszystkich opresji i walczyć nawet o miejsce na podium. Trzeba tylko chcieć i nigdy nie podawać się. I z Panem Bogiem” – powiedział 37-letni Tomczak.

Startem był tym razem jeden z wyjątkowych uczestników Setki Stulecia Zbigniew Duszyński, który urodził się w kwietniu 1939 roku. „Całą okupację, jak i powstanie, przeżyłem na Czerniakowie, w budynku przy Stępińskiej. Korzystaliśmy tam ze schronu podczas nalotów” – wspomniał, dodając, że oprócz niego wśród biegających warszawiaków, którym również udało się przeżyć tamte tragiczne lata, są znany satyryk Jacek Fedorowicz i Wojciech Grabowski.

Inną wyjątkową osobą, która tego dnia zadebiutowała w Setce Stulecia, była – z numerem startowym 41 - Ludwika Chewińska, do której od… 41 lat należy najlepszy rezultat w kraju w pchnięciu kulą - 19,58 m. Wynik ten jest aktualnie najstarszym rekordem Polski.

„Chociaż nie byłam jeszcze odpowiednio przygotowana do pokonania pięciu kilometrów, to jednak zdecydowałam się wziąć udział w tych zawodach, o których dowiedziałam się przypadkowo. Takiego biegu, który byłby organizowany 1 sierpnia i dedykowany sportowcom powstania, jeszcze nie było, stąd moja motywacja była jeszcze silniejsza” – podkreśliła olimpijka z Monachium (1972) .


Po lipcowym biegu powstania organizowanym przez Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa pozostali jeszcze w stolicy mieszkający w Przemyślu… piłkarze ręczni klubu SRS Czuwaj Dawid Wyszkida i bramkarz Piotr Kijanka, aby 1 sierpnia wziąć udział w Powstańczej Piątce. Mimo że bieganie traktują jako sport uzupełniający ich podstawową pasję, to dystans 5 km pokonali bardzo szybko – w 22 minuty, plasując się na miejscach 17. i 18. w gronie 85 zawodników i zawodniczek.


Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii autorstwa Ilony Berezowskiej w zakładce „imprezy towarzyszące” i do zobaczenia w kolejnym biegu 20 września – Piątce z Witosem.

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020