PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie

 

niepodlegla

 

PIĄTKA Z ŻELIGOWSKIM – ŻOCHOWSKI BLISKO REKORDU TRASY, MARCHEWKA CHWALI POMYSŁ SETKI

bieg1Daniel Żochowski został zwycięzcą kolejnego biegu w Warszawie cyklu Setka Stulecia. Piątkę z Żeligowskim pokonał 12 lipca w 16.46. Do rekordu trasy Michała Bernardelliego zabrakło mu 27 sekund. W gronie kobiet ponownie najszybszą była Anna Wojewódzka. Medale wręczał legendarny zawodnik Legii, medalista mistrzostw Polski na długich dystansach, pierwszy triumfator Biegu Niepodległości Jan Marchewka.

20-letni Żochowski (Żórawski Team) jest studentem Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego. Sportową przygodę zaczął od pływania w szkole podstawowej, ale – jak wspomniał – wygrywał też… przełaje i po rozpoczęciu nauki w gimnazjum sportowym przy ul. Konwiktorskiej przerzucił się na bieganie w barwach stołecznej Polonii. W dorobku ma m.in. medale mistrzostw Polski juniorów młodszych – złoty zdobyty w spalskiej hali na 1000 m i brązowy na stadionie we Wrocławiu na 1500 m.
Dziś trenuję już mniej wyczynowo, zazwyczaj trzy razy w tygodniu. Godzę studia z pracą w... pijalni czekolady Wedla. Lubię dobre książki i podróżować. We wrześniu wybieram się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich” – powiedział zwycięzca Piątki z Żeligowskim.
O triumfatorce Annie Wojewódzkiej, absolwentce Politechniki Warszawskiej, będącej obecnie na studiach doktoranckich na wydziale chemicznym, można przeczytać w poniższej wiadomości – Piątka z Kusocińskim. Ten bieg odrabiał Jan Marchewka po tym, jak skończył wręczać medale za Piątkę z Żeligowskim. W jego opinii Setka Stulecia jest wyjątkowym cyklem zawodów, jakiego jeszcze nie było.
Główną wartością jest edukacja poprzez sport. Mamy okazję nieco bliżej poznać ojców niepodległości, bo o każdym jest krótka informacja na dyplomie. Są ich fotografie, także na medalach. Skompletowanie 20 sztuk będzie z pewnością miłą pamiątką na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – podkreślił Marchewka, który cieszył się z pokonania „piątki” poniżej 20 minut w przededniu 55. urodzin.
Inna, niespotykana dotychczas wyjątkowość cyklu, to możliwość odrabiania każdego biegu, w którym się z jakichś przyczyn nie wystartowało, bez żadnej straty, bo dostaje się numer startowy, dyplom i medal. Stała trasa, dokładnie zmierzona przez atestatora PZLA Tadeusza Dziekońskiego to również duży plus, tak samo jak i rozgrywanie biegów przez cały rok, a więc w różnych warunkach, zimowych, wiosennych, letnich i jesiennych. Krótko mówiąc Setka Stulecia to fantastyczny pomysł” – zaznaczył Marchewka.
Warto dodać, że prowadzeni przez niego zawodnicy zdobyli ponad 50 medali mistrzostw Polski w lekkoatletyce, biegach górskich, canicrossie (psie zaprzęgi) i tenisie (przygotowanie kondycyjne).
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii w zakładce imprezy towarzyszące. Zdjęcia wykonały Ilona Berezowska, której relacje można przeczytać także na stronie festiwalbiegowy.pl oraz Dorota Świderska z portalu maratończyk.pl

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020