PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

TRYPTYK GRUDNIOWY - Warszawa - BIEG GEN. WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO - 15.12.2022 


Wyniki
Galeria

15 grudnia 2022 roku o godzinie 20:00 przy Centrum Olimpijskim w Warszawie, odbył się Tryptyk Grrudniowy - bieg Hakuna Matata i Memoriał Tomasza Hopfera oraz bieg pamięci gen. broni Władysława Sikorskiego Naczelnego Wodza PZP. Zawodnicy mieli do pokonania 5 km.

Bieg odbył się w typowo zimowej scenerii. Było śnieżnie i mroźno. Po biegu wszyscy uczestnicy spotkali się w sali klubu jeździeckiego na poczęstunku przedświątecznym. Był barszcz i pyszne pierogi z kapustą i grzybami przygotowane tradycyjnie przez firmę CaterMark.

 

 

Czytaj więcej...

NARODOWY BIEG STULECIA NA MECIE

podskarbinska 11


Wyniki
Galeria

Bieg Ojców Niepodległości o Nagrodę Supermaratonu Stulecia był jednocześnie pierwszymi mistrzostwami Klubu Sportowego Polskie Himalaje im. Wandy Rutkiewicz, zorganizowanymi w formule open na dystansie 5000 m na bieżni stadionu Podskarbińska Ośrodka Sportu i Rekreacji Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy. Na podium stanęli: Adam Głuchowski (18 minut 59 sekund), Przemysław Chmiel (19.10) i Michał Izdebski (19.25), a w gronie kobiet Agnieszka Żuraniewska (22.19), Ewa Szyszko (22.39) i Karolina Izdebska (24.28).

Zawody te zakończyły pięcioletni cykl Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr 2018-2022. Wybór nowego miejsca, jakim był stadion na warszawskim Grochowie, został generalnie przez uczestników bardzo pozytywnie oceniony. Niektórzy cieszyli się, że zaliczyli debiut na tartanowej bieżni, a jeszcze inni przyjechali specjalnie na tę imprezę z dalekich miejscowości, jak np. Adam Musur z odległej o 320 km Oleśnicy, gdzie jest członkiem zarządu miejscowego Klubu Biegacza Szerszeń. I już się zapowiedział na kolejne wydarzenie 17 grudnia - zakończenie Etapowego Maratonu 80-lecia Armii Krajowej podczas benefisu Janusza Onyszkiewicza w kinie Luna przy Marszałkowskiej.

Czytaj więcej...

BIEG PAMIĘCI ELŻBIETY ZAWACKIEJ

ak bieg1
Wyniki
Galeria

Siódmy bieg Etapowego Maratonu 80-lecia Armii Krajowej dedykowany był Elżbiecie Zawackiej. Dystans 5 km na trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie najszybciej pokonali: Jakub Kościk (19.19), Michał Pędzisz (20.24) i Krzysztof Łubiński (20.32), a w gronie kobiet Agnieszka Żuraniewska (23.00), Iwona Boryszkowska (23.59) oraz Karolina Izdebska (24.17).

Elżbieta Zawacka powinna być jednym tchem wymieniana w panteonie bohaterów II wojny światowej. Jej biografia to przykład niezłomności, poświęcenia i ogromnej odwagi, które stały się symbolem walki o wolną Polskę. Przeszła przez życie niczym burza, choć przecież trwało aż sto lat. Zostawiła po sobie niezliczone wspomnienia i anegdoty, przede wszystkim jedyną w swoim rodzaju historię kobiety-cichociemnej.

Dopiero po upadku komunizmu ojczyzna mogła docenić jej zaangażowanie. W latach dziewięćdziesiątych otrzymała awans do stopnia pułkownika, a w 2006 roku do stopnia generała brygady jako druga kobieta w historii polskiej armii! Do końca życia była niezwykle aktywna. Zmarła dwa miesiące przed 100. urodzinami, 10 stycznia 2009 roku. Dama Orderu Orła Białego spoczęła w rodzinnym Toruniu. 

Czytaj więcej...

W HOŁDZIE "NIEDŹWIADKOWI" - OSTATNIEMU DOWÓDCY ARMII KRAJOWEJ

AK 1.08


Wyniki

Janusz Kalinowski: Marek Krupiński (19.24), a w gronie kobiet Agnieszka Szymańska (21.05) najszybciej pokonali dystans 5 km na trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie w szóstym biegu Etapowego Maratonu 80-lecia Armii Krajowej pamięci gen. Leopolda Okulickiego pseudonim "Niedźwiadek". Na drugich pozycjach uplasowali się Robert Michalski (19.42) i Agnieszka Żuraniewska (23.18), a na trzecich Hubert Szymański (19.54) oraz Iwona Boryszkowska (23.55).

Po upływie sześciu miesięcy po raz drugi zwyciężyła mieszkająca w Łomiankach koło Warszawy Agnieszka Szymańska, która w marcu debiutowała na tej trasie.

"Jestem mamą dwójki wspaniałych dzieci – 16-letniego Oskara i 14-letniej Mai. Na co dzień pracuję w księgowości. Przygodę ze sportem rozpoczęłam trzy lata temu dzięki córce, która zachęciła mnie do regularnych treningów i systematycznego biegania. I tak pozostało do dziś. Ta forma ruchu jest dla mnie nie tylko pasją, ale też odskocznią od codziennych obowiązków i pomaga zachować zdrowy tryb życia" - podkreśliła 45-letnia Agnieszka, która wraz z mężem Hubertem przygotowują się do ich pierwszego biegu na dystansie 42 km 195 m - 44. Maratonu Warszawskiego (25 września)."

Czytaj więcej...

WYJĄTKOWY BIEG POWSTANIA WARSZAWSKIEGO Z MUZYKĄ CHOPINA W TLE

Ak etap 4 2022 3

Wyniki
Galeria zdjęć

W wyjątkowym Biegu Powstania Warszawskiego, gdyż zorganizowanym po raz pierwszy w stolicy 1 sierpnia, dystans 7 km 195 m na atestowanej trasie przy Centrum Olimpijskim najszybciej pokonali - przy dźwiękach utworów Fryderyka Chopina - Krystian Jusiński (26.07), Jakub Kościk (27.47) i Robert Michalski (28.47), a w gronie kobiet Agnieszka Żuraniewska (33.02), sędzina PZLA Lena Majchrowicz (36.28) oraz Iwona Boryszkowska (36.32).

Dla osób niewtajemniczonych zdziwienie może budzić dystans. Otóż ten bieg zaliczany był także do etapowego maratonu 80-lecia Armii Krajowej. Pozostałe, a jest ich siedem, mają po 5 km. Tak więc jeden bieg musiał mieć dystans 7 km 195 m. Pokonały go na trasie przy Centrum Olimpijskim … 44 osoby, co uznano za wyjątkową zbieżność z rokiem Powstania Warszawskiego, czyli 1944. Co jest jeszcze dziwne, że do mety zmierzała 45 osoba, ale jej nie osiągnęła, jakby chciała, żeby jednak liczba 44 w komunikacie figurowała. Poza tym w sumie (łącznie z osobami płci męskiej, które biegały korespondencyjnie) sklasyfikowanych zostało… 44 zawodników.

Mimo niewyleczonej do końca kontuzji wystartował „na luzie”, aby oddać hołd poległym powstańcom, Robert Celiński. Medalista mistrzostw Polski masters na różnych dystansach, czterokrotny triumfator Tenzing Hillary Everest Marathon poprowadzi jedną z grup do Królestwa Mustangu lub do Sanktuarium Annapurny w październiku 2023 roku. Chętni na wyjazd do Nepalu mogą się jeszcze zgłaszać do końca sierpnia (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Czytaj więcej...

BIEG PAMIĘCI "BORA" WRESZCIE NA "CZYSTEJ" TRASIE

Ak etap 4 2022 3

Wyniki
Galeria zdjęć

Jakub Kościk (19.23), Robert Michalski (19.51) i Krzysztof Łubiński (20.46) najszybciej pokonali dystans 5 km na trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie w czwartym biegu etapowego maratonu 80-lecia Armii Krajowej. W gronie kobiet zwyciężyła Agnieszka Żuraniewska (23.01). Drugie miejsce zajęła Iwona Boryszkowska (24.08), a trzecie Alicja Maźnio (24.41).

Wśród uczestników jest kilkanaście osób spoza Mazowsza, które biegają korespondencyjnie. Najwięcej z województwa śląskiego: Rafał Machera (Koniecpol), Krzysztof Matuszczyk (Sosnowiec) i Grzegorz Sówka (Chorzów). Są także osoby przebywające poza granicami Polski, jak np. najstarszy uczestnik cyklu, 81-letni Jacek Domański, aktor teatralny i filmowy, który z Londynu pozdrawia wszystkich bliższych i dalszych znajomych.

Czwarty bieg dedykowany był gen. dyw. Tadeuszowi Komorowskiemu herbu Korczak, ps. „Bór”, „Znicz”, „Lawina”, „Korczak”, „Gajowy”, „Prawdzic”, kawaler Orderu Orła Białego i Virtuti Militari. Jak przyznał red. naczelny portalu https://www.maratonczyk.pl Wojciech Szota, zapoczątkowany w marcu cykl biegów sprawił, że jeszcze bardziej dogłębnie zainteresował się premierem rządu RP na uchodźstwie, Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych, Komendantem Głównym Armii Krajowej. Oto kilka ciekawostek.

Nie każdy wie, że pod wodzą Tadeusza „Bór” Komorowskiego, Armia Krajowa prowadziła bardzo kreatywną działalność dywersyjną i wywiadowczą. Znane są głównie spektakularne akcje z bronią w ręku, ale większość działań w okupowanej Warszawie, nie miała wojskowego charakteru, a wchodziła w zakres - jak byśmy to dzisiaj nazwali - wojny psychologicznej.

Jedną z ciekawszych operacji była „Akcja N”, w ramach której wysyłano ostrzeżenia do niemieckich urzędników. Generał pisał w swoich wspomnieniach: wysyłaliśmy do starannie wybranych osobistości niemieckich, radząc im, aby bądź opuściły Polskę, bądź by zawiesiły swą działalność. Na wypadek niezastosowania się do tej rady, ostrzeżenie groziło wyrokiem sądów podziemnych. Po upływie kilku tygodni przesyłaliśmy tym osobnikom kopie zawiadomienia o wszczęciu postępowania sądowego. Były one starannie wydrukowane, zaopatrzone w pieczęć sądu i numer porządkowy. Ponieważ w tym samym czasie wykonywano wyroki śmierci na innych Niemcach, adresaci nie mogli mieć najmniejszych wątpliwości, co im grozi, jeśli się nie zastosują do otrzymanych wskazówek. (…) Po upływie dalszego miesiąca wysyłaliśmy wyrok śmierci. (…) Rzadko który Niemiec wytrzymywał tę wojnę nerwów. Robił wszystko, co było w jego mocy, aby wydostać się z Polski. Niektórzy zmieniali całkowicie stosunek do Polaków i starali się o zaskarbienie sobie ich względów. Ta nasza metoda okazała się najskuteczniejsza ze wszystkich dotąd stosowanych.

Czytaj więcej...

NAJPIERW SĘDZIOWAŁA, A POTEM... WYGRAŁA


biegAk etap 3 2022 255
Wyniki
Galeria zdjęć

Bardzo rzadko się zdarza, że sędzia odpowiedzialny za pomiar czasu, bierze udział w biegu i… wygrywa. A taki przypadek miał miejsce w trzecim biegu Etapowego Maratonu 80-lecia Armii Krajowej pamięci gen. dyw. Stefana Roweckiego na 5-kilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie. W gronie kobiet zwyciężyła Lena Majchrowicz (23.32), która w ostatnich latach „obsługiwała” metę zawodów organizowanych przez Klub Sportowy Polskie Himalaje. Na drugiej pozycji uplasowała się Karolina Izdebska (24.24), a na trzeciej Ewa Sierzputowska (27.16). Najszybciej dystans 5 km pokonał Jakub Kościk (18.49), drugi był Robert Michalski (19.29), a trzeci Michał Pędzisz (19.57).

Lena Majchrowicz urodziła się w 27 marca 1993 roku w Rzeszowie, gdzie się wychowywała i tam też rozpoczęła drogę zawodową.

- Ukończyłam studia pierwszego i drugiego stopnia na Uniwersytecie Rzeszowskim na kierunku biotechnologia, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Praca naukowa stała się jedną z moich pasji już podczas studiów, dlatego wybór dalszej ścieżki zawodowej był dla mnie oczywisty. W życiu staram kierować się zasadą Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu”. Obecnie jestem doktorantką w Pracowni Neurobiologii oraz pracownikiem pracowni badań nad zaburzeniami psychiatrycznymi Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

- Od 2009 roku związana jestem z Podkarpackim Okręgowym Związkiem Lekkiej Atletyki, gdzie ukończyłam kurs sędziowski. Tą pasją zaraziłam się od taty, który jako aktywny sędzia LA oraz były zawodnik, a później trener, od dzieciństwa zabierał mnie na stadion lekkoatletyczny. Od 2017 roku posiadam licencję specjalistyczną Centralnego Kolegium Sędziów drugiego stopnia w bloku biegów oraz należę do panelu sędziów fotofiniszu.

Czytaj więcej...

PATRIOTYZM CZY MARCHEWKA?


bieg ak 2022 czerwiec 304
Wyniki
Galeria zdjęć

Jakub Rudo - po raz drugi z rzędu (19.04) i Agnieszka Żuraniewska (22.09) najszybciej pokonali dystans 5 km na trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie w drugim biegu pamięci generała broni Kazimierza Sosnkowskiego „Godziemby” Etapowego Maratonu 80-lecia Armii Krajowej. Na drugich pozycjach uplasowali się Marek Krupiński (19.29) i Ewa Sierzputowska (26.05), a na trzecich Marcin Tomczak (19.35) i Anna Gawraczyńska (28.23).

Trzeba przyznać, że biegi patriotyczne lub w hołdzie „wielkim” Polakom nie są popularne, co z pewnością napawa smutkiem. Kilkakrotnie większą frekwencję mają zawody „dyniowe” albo ”truskawkowe” (300-500 osób), jak też np. Biegi Łosia, Pilicy, Szerszenia, Świetlika (150-250 osób). Czy jest zatem sens organizacji takiej imprezy jak Etapowy Maraton 80-lecia Armii Krajowej dla 30-40 osób? Może bieg po marchewkę będzie silniejszym magnesem?

Trzeba się nad tym problemem zastanowić.... Póki co drugi bieg etapowego maratonu dedykowany był Kazimierzowi Sosnkowskiemu. Urodził się 19 listopada 1885 r. w Warszawie. W młodości zaangażował się w tajną działalność niepodległościową. W 1917 r. wraz z Józefem Piłsudskim został uwięziony przez Niemców w Magdeburgu. Od listopada 1918 r. służył jako generał Wojska Polskiego, a w czasie wojny bolszewickiej dowodził Armią Rezerwową.

Czytaj więcej...

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020