PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

DEBIUTANCI Z LEGIONOWA NA SZCZYCIE EVERESTU

everest warszawski 2021 104
Wyniki
Galeria

W charytatywnym biegu Everest Warszawski – pomóż szerpom przetrwać zimę, jako pierwsi „szczyt” zdobyli debiutujący w zawodach na trasie przy Centrum Olimpijskim Duńczyk Lasse Olsen, a w gronie kobiet Klaudia Krajewska - oboje mieszkający w Legionowie. Dystans 5 km w trudnych warunkach, na zaśnieżonej drodze, ale przy niezbyt dużym mrozie, pokonało 55 osób, a w sumie (łącznie z tymi co biegali indywidualnie) sklasyfikowano 66.

Data zawodów nie była przypadkowa. 17 lutego 1980 roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi na świecie zimą stanęli na szczycie Mount Everestu (8848 m). Starterami byli wyjątkowi goście – zastępca kierownika wyprawy na Górę Gór 88-letni Ryszard Dmoch i jej uczestnik 76-letni Jan Holnicki-Szulc, którzy mimo chłodu obserwowali zmagania biegaczy. A po zawodach raczyli się – jak ocenili – pyszną herbatką i pomidorówką przygotowaną przez CaterMark – firmę z długoletnim doświadczeniem w branży cateringowej. Jej właściciel Marek Nowacki nie tylko czuwał nad wydawaniem posiłków, ale również pokonał 5 km w czasie 34 minut.

Czytaj więcej...

BIEGIEM HAKUNA MATATA WSPOMOGLI DZIECI W KENII

Zdjecie z zawodów
Wyniki
Galeria

Bieg Hakuna Matata – pomóż Kenii zakończył rok 2020 na trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie. Zwyciężył Kacper Mrowiec (17.27), drugi był Wojciech Skory (17.50), a trzeci Krystian Jusiński (18.13). W gronie kobiet dystans 5 km najszybciej pokonały: Marcelina Kopka (20.03), Matylda Asłanowicz (21.06) i Agnieszka Żuraniewska (22.30).

To była wyjątkowa impreza, bowiem kwotą 5 zł ujętą w pakiecie, każdy uczestnik dołożył swoją "cegiełkę" do świątecznej paczki (na wzór szlachetnej) z zawartością około 80 kg odzieży dla 35 ubogich dzieciaków w wieku od trzech miesięcy do 18 lat. Ponadto zebrano 240 zł z giełdy gadżetów https://zrzutka.pl/y6nkbe Wszystkim osobom, które wsparły akcję klubu Polskie Himalaje, zarząd składa serdeczne podziękowania.

Niektórzy zabiorą w styczniu do swych bagaży po kilka kilogramów rzeczy i osobiście obdarują mieszkające w buszu dzieciaki, m.in. sędziujący naszą rywalizację Janusz Rozum. Jedyny polski arbiter z najwyższą licencją IAAF właśnie w Kenii postanowił uczcić swoje 70. urodziny.

Czytaj więcej...

ZWYCIĘZCA NARODOWEGO BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI ZACZYNAŁ OD… PODAWANIA WODY

Zdjecie z zawodów
Wyniki

35-letni fotograf Kamil Nadrowski z Bełchatowa został zwycięzcą Narodowego Biegu Niepodległości od Bałtyku do Tatr w formule korespondencyjnej. Dystans 10 km pokonał w 35 minut i 42 sekundy. Drugie miejsce zajął Łukasz Smużny z Wałbrzycha – 40.11, a trzecie Kamil Dwornicki z Wrocławia – 40.16. W gronie kobiet triumfowała Daria Grad (Ostrów Wlkp.) – 52.25. Na drugiej pozycji uplasowała się Beata Szubrycht (Strzelce Opolskie) – 54.45, a na trzeciej Alicja Strzelecka (Gniezno) – 57.22.

"Miałem 13 lat, kiedy pojechałem z wujkiem do Budapesztu na lekkoatletyczne mistrzostwa Europy 1998 – wspomina Nadrowski. – Jako wolontariusz podawałem wodę chodziarzom, wśród których dystans 50 km pokonywał późniejszy zdobywca złotego medalu Robert Korzeniowski. Byłem w szoku, zresztą nie tylko ja, gdy nie mogliśmy w strefie bufetu dogonić biegiem zawodników. Tempo ich chodu powalało…"

Jak podkreślił Kamil, ten epizod – a zwłaszcza postawa Korzeniowskiego – stały się zaczynem do… sportowej aktywności.

Czytaj więcej...


BIEG OJCÓW NIEPODLEGŁOŚCI W TOWARZYSTWIE AZERÓW

bieg ojcow niepodleglosci 150


Wyniki
Galeria


Było super! Świetna atmosfera jak na trudny czas! – takie i mnóstwo innych bardzo pozytywnych opinii wyrazili uczestnicy Biegu Ojców Niepodległości w Warszawie. Z powodu rygorów związanych z pandemią zaproponowane zostały elastyczne formuły pokonania dystansu 5 km. Najwięcej osób – 70 w podziale na trzy grupy – spotkało się na trasie przy Centrum Olimpijskim, gdzie swoją radość z zakończenia działań wojennych okazywało ponad 200 Azerów.

W bezpośredniej rywalizacji elity zwyciężył Marcin Wysocki (16.52), drugi był Wojciech Skory (17.40), a trzeci Tomasz Lipiec. Zdobywca Pucharu Europy w chodzie sportowym na 50 km (1998), który dwukrotnie stawał także na podium Pucharu Świata (1999 i 2002) uzyskał czas 17.51. W gronie kobiet dystans 5 km najszybciej pokonały: Agnieszka Żuraniewska (21.49), Ewa Szyszko (22.10) i Monika Gańska-Karamon (22.23).

Kiedy na trasę ruszała ostatnia grupa , sztuczne ognie rozświetliły niebo. Było głośno, bardzo jasno i radośnie. Mieszkający w Polsce Azerowie błyskawicznie skrzyknęli się lotem ptaka, który 10 listopada przyniósł im jakże ważną wiadomość: Armenia zgodziła się przekazać trzy rejony Górskiego Karabachu pod kontrolę Azerbejdżanu. Premier Armenii Nikol Paszynian poinformował, że zaakceptował porozumienie o zakończeniu działań wojennych w Górskim Karabachu. Podpisy złożyli też prezydenci Azerbejdżanu Ilham Alijew i Rosji Władimir Putin.

Czytaj więcej...

PÓŁMETEK ZMAGAŃ O KORONĘ HIMALAJÓW

bieg na makalu 169 55631 1200 800 100
Wyniki
Galeria

W dobie pandemii szczęśliwie dotarliśmy do półmetka zmagań o Koronę Himalajów i Karakorum. 14 października w siódmym z 14 biegów 105 osób „zdobyło” szczyt Makalu. Najszybciej dystans 5 km na trasie przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie pokonali Marcin Wysocki (16.51), Michał Gołaszewski (17.30) i Wojciech Skory (17.42). W gronie kobiet po raz siódmy zwyciężyła Agnieszka Żuraniewska (21.39), wyprzedzając Ewę Szyszko (21.53) i Karolinę Sarnowską (22.45).

Liderami klasyfikacji generalnej na półmetku są Skory i Żuraniewska. W siedmiu imprezach udział wzięło 230 osób - 73 zawodniczki i 157 zawodników, a we wszystkich biegach 21 kobiet i 40 mężczyzn. Ale… Kto opuścił nawet i sześć zawodów będzie miał kilka okazji do odrobienia w przyszłym, jak również w 2022 roku, kiedy to w maju zakończy się cykl w 30. rocznicę zaginięcia Wandy Rutkiewicz na Kanczendzondze.

Jak podkreślił Wojtek Skory, biegi przy Centrum Olimpijskim doprowadziły do powstania „wielkiej rodziny”. I nie jest to tylko jego opinia. Takie oceny często przewijały się w tegorocznej, koleżeńskiej rywalizacji, nawet wśród osób, które debiutowały, jak ostatnio np. Halina Baron Browarska.

Czytaj więcej...

POTRENUJ Z MISTRZAMI POD TATRAMI

panfil celinski

Janusz Kalinowski: Wanda Panfil - jedna z najlepszych zawodniczek w historii maratonu: mistrzyni świata Tokio 1991, zwyciężczyni najbardziej prestiżowych biegów w Bostonie, Londynie, Nowym Jorku i Nagoi, dwukrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich w Seulu i Barcelonie. Robert Celiński - medalista mistrzostw Polski masters na różnych dystansach, czterokrotny triumfator Tenzing Hillary Everest Marathon.

To tylko lapidarne informacje o ich sukcesach, które idą w parze z pracą szkoleniową. Zajęcia z mistrzowską parą dostarczą z pewnością wiele radości, ale będą przede wszystkim okazją do pogłębienia wiedzy, zdobycia nowego doświadczenia, aby biegać "z głową" i polepszać, a nie pogarszać stan zdrowia i sprawności.

Zapraszamy zatem w imieniu Wandy i Roberta na tygodniowy obóz od 17 do 24 kwietnia. Bazą będą obiekty API w Zakopanem na Pardałówce mające opinię jednego z najlepszych ośrodków rekreacyjno-wypoczynkowych na Podhalu. Termin nie jest przypadkowy - został dobrany tak, aby po zakończeniu obozu można było zatrzymać się w Krakowie i w sobotę 24 kwietnia wystartować w biegu nocnym na 10 km, albo w niedzielę w maratonie. Zapisy zostały na razie wstrzymane i według zapowiedzi organizatora mają być wznowione 9 listopada.

Czytaj więcej...

BIEGIEM NA MANASLU - CZYM SKORUPKA ZA MŁODU NASIĄKNIE...

2020 Zawody CO 09 23 043


Wyniki
Galeria - Irena Hulanicka

Jak ten czas leci… Za nami już szósty z 14 biegów po Koronę Himalajów i Karakorum. 23 września 122 osoby „wspinały się” na Manaslu, inaugurując Europejski Tydzień Sportu. Najszybciej dystans 5 km na atestowanej trasie przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie pokonali Marcin Wysocki (16.38), Krystian Jusiński (17.23) i Wojciech Skory (17.27), a w gronie kobiet Agnieszka Żuraniewska (21.06), Aleksandra Zawadzka (21.12) i Ewa Szyszko (22.19).

Liderami klasyfikacji generalnej są Skory i Żuraniewska, a w sześciu dotychczasowych imprezach udział wzięło ponad 200 osób – 66 zawodniczek i 153 zawodników.

Najmłodszym uczestnikiem zawodów jest Tymon Trzciński, który urodził się… 15 marca 2020 roku. Trasę pokonuje w wózeczku pchanym przez ojca Mateusza, przy asekuracji mamy Justyny Czyż, mieszkańców warszawskich Bielan.

Czytaj więcej...

STULECIE BITWY WARSZAWSKIEJ NA SPORTOWO

bitwa warszawska 2020 7
Wyniki
Galeria

Zwycięska Bitwa Warszawska 1920 roku ochroniła Zachód przed marszem Armii Czerwonej i zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Tę ważną rocznicę można było uczcić również poprzez udział w różnych aktywnościach fizycznych. W stolicy, przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II, 16 sierpnia ponad 260 osób w wieku od 5 do blisko 80 lat, z 45 miejscowości uczestniczyło w Festiwalu Sportowym Stulecia Cudu nad Wisłą.

Największe powodzenie miał Bieg Stulecia Bitwy Warszawskiej na 5-kilometrowej trasie. Najszybciej pokonali ją i puchary Ministerstwa Sportu zdobyli: Krystian Jusiński (17.22), Wojciech Skory (17.34) i Radek Gozdek (17.43) oraz Monika Bytner-Kwiatkowska (20.13), Agnieszka Żuraniewska (21.15) i Edyta Majewska (22.16). Wszyscy uczestnicy otrzymali od ministerstwa – głównego partnera strategicznego imprezy – różne gadżety.

Wiele osób po raz pierwszy miało okazję spróbować swoich sił w takich konkurencjach, jak strzelanie z łuku do tarczy, rzuty podkową do celu i piłką do kosza, wziąć udział w turnieju mini-golfa czy zadebiutować w… jeździe konnej. Swój występ przeżywały w szczególny sposób osoby niepełnosprawne, jak również najmłodsze w wieku 5-8 lat.

Czytaj więcej...

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020