PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

PO ZWYCIĘSTWO W EKSPRESOWYM TEMPIE NA CZO OJU

MC WarszawaWyniki
Galeria

Po wakacyjnej przerwie kolejny bieg cyklu Korona Himalajów i Karakorum – Czo Oju w rywalizacji kobiet nie przyniósł niespodzianek. Na pięciokilometrowym dystansie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie zwyciężyła Agnieszka Żuraniewska (Warszawa) - 21.51 przed Ewą Szyszko (Marki) - 21.57, Moniką Gańską-Karamon (Warszawa) - 22.52 i dawno nie widzianą w Polsce Ukrainką Oleną Babenko - 23.13.

Natomiast w gronie mężczyzn na trasie pojawił się "ekspres", przez niektórych uczestników określony dosadniej, jako pendolino. Zaraz po sygnale startu Kacper Wiśniewski (Białogard SGSP), bo o nim jest mowa, ruszył w tempie sprintera. Z pewnością sporo osób zadawało sobie pytanie, jak długo je utrzyma. Okazało się, że aż do samej mety, a czas 16.19 wprawił nawet sędziów w osłupienie.

Identyczny wynik uzyskał w listopadzie 2016 roku Michał Bernardelli, ale na trasie bez przeszkód. Gdyby nie budowa kolektora wiślanego, która wymusiła obieganie przeszkód i tym samym utratę ważności atestu, strażak Kacper miałby czas lepszy o kilkadziesiąt sekund i do niego należałby rekord trasy. Ale... Co się odwlecze, to nie uciecze. W przyszłym roku prace budowlane na tym odcinku powinny się już zakończyć.

Na drugiej pozycji uprasował się Krystian Jusiński (Warszawa) - 17.39, a na trzeciej Jakub Rudo (Łochów) - 18.35.

Czytaj więcej...

TOKIO 2020 - TAKI BIEG SIĘ ZDARZA TYLKO RAZ

MC WarszawaWyniki
Galeria

Taki bieg zdarza się raz na cztery lata, ale ze względu na pandemię został przesunięty o rok, wraz z otwarciem 23 lipca 2021 roku w Tokio XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich. I wszyscy mają nadzieję, że takiego przesunięcia już nigdy w historii igrzysk nie będzie. Na 5-kilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie zwyciężył Rafał Gontarczyk z Ostrowca Świętokrzyskiego, a w gronie kobiet triumfowała Białorusinka Julia Czekiel.

Jedyne w kraju tego dnia zawody pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego rozpoczęły się niedługo po tym, jak ślubowanie złożyła, piąta i ostatnia grupa sportowców. Słowa przysięgi wypowiedziało 35 zawodników reprezentujących judo, kajakarstwo, kolarstwo torowe, lekkoatletykę i zapasy. Starterem była Ludwika Chewińska, olimpijka igrzysk Monachium 1972, która 45 lat temu, 26 czerwca 1976 roku w Bydgoszczy pchnęła kulę na odległość 19,58 m – wynik ten jest aktualnie najstarszym rekordem Polski w lekkoatletyce.

Natomiast w gronie uczestników biegu był olimpijczyk igrzysk Sydney 2000 Tomasz Lipiec. Zdobywca Pucharu Europy w chodzie sportowym na 50 km (1998), który dwukrotnie stawał także na podium Pucharu Świata (1999 i 2002), uplasował się na… czwartej pozycji, za Marcinem Jancewiczem, Łukaszem Grzegrzółką i Rafałem Gontarczykiem.

Czytaj więcej...

BIEGIEM NA GASZERBRUM I - W HOŁDZIE ARTUROWI HAJZEROWI

MC WarszawaWyniki
Galeria

To był wyjątkowy bieg, jak wyjątkowym człowiekiem był Artur Hajzer. Tym razem mniejsze znaczenie miała rywalizacja o miejsca i jak najlepszy czas na pięciokilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie, a najważniejszy był udział w zawodach dedykowanych twórcy i szefowi programu Polski Himalaizm Zimowy 2010–2015.

O ile w gronie kobiet takiej kolejności czołówki na mecie można było się spodziewać (Agnieszka Żuraniewska, Ewa Szyszko, Monika Gańska-Karamon), to wśród mężczyzn podium medalistów było sporym zaskoczeniem. Na miejscach 1-2, z sekundową różnicą, uplasowali się debiutujący w zawodach na tej trasie 18-letni bracia bliźniacy z wioski Złotokłos w gminie Piaseczno k. Warszawy Łukasz i Mikołaj Grzegrzółka. Na trzeciej pozycji, ze stratą trzech sekund, uplasował się Jakub Rudo z miejscowości Łochów w powiecie węgrowskim.

Sport, głównie siatkówka, ale także bieganie i jazda na rowerze to pasje Łukasza. A z zainteresowań pozasportowych? „W zasadzie wszystko co ścisłe. Studia? Plan jest taki, aby dostać się na fizykę. Na razie jednak czekam na wyniki” – powiedział triumfator.

Natomiast Mikołaj zamierza kontynuować edukację na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. „Jestem aktywnym człowiekiem, regularnie biegam i jeżdżę na rowerze. Uważam, że to świetna forma spędzania wolnego czasu, która daje mi wiele satysfakcji. Mimo to, nigdy wcześniej nie brałem udziału w zawodach w biegu na dystansie 5 km; to był mój debiut” – podkreślił.

Czytaj więcej...

DLA TYCH, CO ODDALI - BOGU DUCHA, ZIEMI WŁOSKIEJ CIAŁO, A SERCA POLSCE

MC Warszawa
Wyniki
Galeria

Wojciech Skory (Królewski Klub Biegacza Warszawa) – 18.03 i Monika Nawrat (KS Prefbet Sonarol Ząbki) w gronie kobiet - 20.11 zwyciężyli w biegu Monte Cassino na 5-kilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim nad Wisłą. Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom serdeczne podziękowania za sportowe uczczenie pamięci tych, co oddali - Bogu ducha, ziemi włoskiej ciało, a serca Polsce przekazał pochodzący z Nowogródka 97-letni kpt. Władysław Dąbrowski. Jeden z niewielu już żyjących żołnierzy 2 Korpusu Polskiego złożył swój podpis na wszystkich okolicznościowych dyplomach, które otrzymali uczestnicy zawodów 19 maja.

Wspominając dzień zatknięcia biało-czerwonej flagi na ruinach klasztoru Benedyktynów przyznał ze wzruszeniem: „Do ostatniej chwili byliśmy przekonani, że Polska będzie wolna; naprawdę przekonani, że my dojdziemy do Polski" - wskazując, że przeszkodą w osiągnięciu tego celu była zdrada aliantów - na początku września 1939 roku Francji i Anglii, a podczas wojny także Stanów Zjednoczonych. "O tym trzeba wyraźnie przypominać" - dodał.

Czytaj więcej...

MONTE CASSINO 2021 - POBIEGNIJ W HOŁDZIE POLEGŁYM ŻOŁNIERZOM

Cassino


Zapisy - bieg tradycyjny
Zapisy - bieg korespondencyjny

„Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie, za wolność naszą i waszą, my żołnierze polscy oddaliśmy – Bogu ducha, ziemi włoskiej ciało, a serca Polsce”.

Pandemia sprawiła, że również i w tym roku nie odbędzie się we Włoszech bieg na Monte Cassino, co wcale nie oznacza, abyśmy swoim wysiłkiem nie oddali hołdu żołnierzom gen. Władysława Andersa, poległym w jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej.

Walki polskich żołnierzy o masyw Monte Cassino i Piedimonte trwały 13 dni i 20 godzin, od 12 do 25 maja 1944 roku. W tych dniach można wziąć udział w korespondencyjnym biegu na dystansie 10 km, odpowiadającym długości trasy z miasta Cassino na wierzchołek wzgórza, na którym usytuowany jest Polski Cmentarz Wojenny.

Limit uczestników – 1052 wyznacza liczba grobów, w których pochowano zidentyfikowanych żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.

Czytaj więcej...

BIEGIEM NA ANNAPURNĘ Z... KINGĄ BARANOWSKĄ

bieg pkol annapurna 2021 62
Wyniki

Galeria

Gościem dziewiątego biegu cyklu Korona Himalajów i Karakorum – Annapurna była Kinga Baranowska. Zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników wręczyła statuetki śmiercionośnej Annapurny trzem zawodnikom i trzem zawodniczkom, którzy najszybciej pokonali dystans 5 km na trasie przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie. Otrzymali je: Wojciech Skory (17.40), Krystian Jusiński (17.41), Łukasz Klaś (18.10) oraz Ewa Szyszko (22.14), Agnieszka Żuraniewska (22.34) i Monika Gańska-Karamon (23.00).

"Bardzo fajne zawody i równie sympatyczni uczestnicy" - podsumowała na odchodne urodzona w Wejherowie himalaistka, która swej obecności nie ograniczyła tylko do powitania i dania sygnału do startu oraz podpisania certyfikatów. Kibicowała zawodnikom, chętnie z nimi rozmawiała (także przy grillu) i "stawała" do zdjęć.

Jak podkreśliła, przed każdą wyprawą zawsze zadawała sobie pytanie, czy chcę tam faktycznie pojechać, czy czuję się na tyle pewnie, żeby się tam wspinać. "Przeprowadzałam ze sobą uczciwą rozmowę" - przyznała.

Czytaj więcej...

POBIEGNIJ W HOŁDZIE TYM, CO BOGU DUCHA ODDALI, ZIEMI WŁOSKIEJ CIAŁO, A SERCA POLSCE


Monte21

Zapisy
Tablica pamięci żołnierzy

„Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie, za wolność naszą i waszą, my żołnierze polscy oddaliśmy – Bogu ducha, ziemi włoskiej ciało, a serca Polsce”. Pandemia sprawiła, że również i w tym roku nie odbędzie się we Włoszech bieg na Monte Cassino, co wcale nie oznacza, abyśmy swoim wysiłkiem nie oddali hołdu żołnierzom gen. Władysława Andersa, poległym w jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej.

Walki polskich żołnierzy o masyw Monte Cassino i Piedimonte trwały 13 dni i 20 godzin, od 12 do 25 maja 1944 roku. W tych dniach można wziąć udział w korespondencyjnym biegu na dystansie 10 km, odpowiadającym długości trasy z miasta Cassino na wierzchołek wzgórza, na którym usytuowany jest Polski Cmentarz Wojenny.

Limit uczestników – 1052 wyznacza liczba grobów, w których pochowano zidentyfikowanych żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Przy rejestracji https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=6130 należy wybrać nazwisko poległego żołnierza, w intencji którego podejmiemy się uczestnictwa w biegu, a przy okazji co nieco dowiedzieć się o nim.

Może urodził się w twojej miejscowości? Może ma takie samo nazwisko? Może miał tyle lat, ile ty masz dzisiaj?

Czytaj więcej...

BIEG BROAD PEAK W ÓSMĄ ROCZNICĘ SUKCESU i DRAMATU

bieg pkol broad peak 2021 14
Wyniki
Galeria

Kolejny bieg cyklu Korona Himalajów i Karakorum – Broad Peak przypadł w ósmą rocznicę pierwszego zimowego wejścia na ten szczyt (8051 m) Adama Bieleckiego, Artura Małka, Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego. Euforia w marcu 2013 roku trwała jednak krótko. Do bazy zeszli tylko Bielecki i Małek, a ich dwóch kolegów na zawsze zostało na zboczach góry.

Najszybciej dystans 5 km na trasie przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie pokonali Michał Ilkiewicz (17.42), Wojciech Skory (17.50) i Krystian Jusiński (17.55). W gronie kobiet zwyciężyła Agnieszka Żuraniewska (21.44), wyprzedzając Ewę Szyszko (22.27) i Monikę Gańską-Karamon (23.00).

Na czwartych pozycjach uplasowali się Tomasz Lipiec - zdobywca Pucharu Europy w chodzie sportowym na 50 km (1998), który dwukrotnie stawał także na podium Pucharu Świata (1999 i 2002) oraz Alicja Maźnio, której partnerem podczas styczniowych treningów w Kenii był wielce sympatyczny George Mutonga Njoroge, mający całkiem przyzwoite rekordy życiowe: 16 min na 5 km, 32 min na 10 km i 2:26 na dystansie maratońskim. Jak zaznaczył, będzie mu bardzo miło prowadzić treningi z polskimi biegaczami.

Czytaj więcej...

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020