PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

MIKOŁAJKOWY FESTYN 2016

MIKOŁAJKI NA SPORTOWO PRZYNIOSŁY DUŻO RADOŚCI

Dzięki wsparciu ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki prawie 150 wychowanków - uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych z czterech województw (kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego i mazowieckiego), wzięło udział w Mikołajkowym Festynie Domów Dziecka. 6 grudnia kojarzy się zazwyczaj z rozdawaniem i otrzymywaniem prezentów, ale może również kojarzyć się z aktywną zabawą i zdrową rywalizacją. Można również te dwa elementy połączyć ze sobą. I tak też zrobiliśmy na początku ostatniego miesiąca roku 2016.

Aby długo nie trzymać wychowanków w niepewności i napięciu, co też przyniesie św. Mikołaj, festyn rozpoczął się 2 grudnia od powitania przybysza w czerwonym stroju z długą brodą, który zapoznał dzieci i opiekunów z historią tradycji obdarowywania się prezentami. A te, które im wręczał w czerwonych plecaczkach, oprócz małych upominków zawierały m.in. koszulki sportowe w biało-czerwonych barwach i czerwone czapeczki z wyhaftowanym biegnącym "ludzikiem". Tym samym młodzież została zaznajomiona z wielkim przedsięwzięciem na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - 100 biegów w 100 miastach ze startem 100 000 osób 11 listopada 2018 roku.

I właśnie od biegów na trasie przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II rozpoczął się następny, sportowy dzień festynu. Najmłodsi uczestnicy pokonywali dystans 216 m razem z Mikołajem, mając dużą frajdę, gdy udało się im go wyprzedzić. Natomiast starsi uczniowie ścigali się na trasie Mili Olimpijskiej Rio 2016. Najlepsze czasy na dystansie 2016 metrów uzyskali Marta Andrasiewicz (Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 4 w Porszewicach) - 9.46, a wśród chłopców Arkadiusz Utracki (Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 5 w Pabianicach) - 7.56 i on też otrzymał specjalną nagrodę od firmy Salomon - buty biegowe.

"Arek ma 15 lat, jest uczniem II klasy Gimnazjum nr 3 w Pabianicach. Posiada zainteresowania sportowe, od dwóch lat trenuje piłkę nożną we Włókniarzu, bierze także udział w różnego rodzaju biegach, na krótszych i dłuższych dystansach, odnosząc sukcesy. Ponadto prowadzi zajęcia taneczne z jumpstyle. Jest osobą energiczną, komunikatywną, lubiącą wyzwania" - powiedziała prawna opiekunka zwycięzcy Mili Olimpijskiej Agnieszka Szyktanc-Ciekańska.

Ci którzy kończyli zawody biegowe udawali się sukcesywnie na teren stajni Agmaja, gdzie mogli się przygotować do sztafety (pełniła ona funkcję boiska do rozgrzewki). Wolontariusze Stowarzyszenia Agmaja zorganizowali dla dzieci liczne atrakcje m.in. możliwość spróbowania jazdy na kucykach bądź koniach, rzuty do kosza i strzelanie z łuku.

Po rozgrzewce wychowankowie domów dziecka udali się na Biegi Sztafetowe 4x400 metrów o Puchar Ministerstwa Sportu i Turystyki. Trofeum to w kategorii open wywalczyli chłopcy z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Porszewicach: Arkadiusz Utracki, Krystian Kaszewski, Rafał Góra i Oskar Dudkiewicz. Natomiast wśród dziewcząt puchar zdobyła placówka w Rawie Mazowieckiej w składzie: Agata Mews, Natalia Kroczyńska, Adriana Michalska i Patrycja Anduła.

W międzyczasie można było zwiedzić ekspozycje Muzeum Sportu i Turystyki. Z tej okazji skorzystała chętnie cała młodzież. Jak podkreślali, nie wiedzieli, że ta jedna z najstarszych w Europie placówek ma tak fantastyczne zbiory. Jednym z najważniejszych eksponatów, cieszących się wielkim zainteresowaniem, jest składany turystyczny kajak należący do Karola Wojtyły. Ten szczególny eksponat pochodzi z lat 50. XX wieku.

Po zakończonej rywalizacji odbyło sięw Centrum Olimpijskim uroczyste wręczenie pucharów, medali, dyplomów i upominków.

"Odmówię w waszej intencji różaniec w podziękowaniu za wspaniałą imprezę, jaką zorganizowaliście. Dzieci są zachwycone, mimo że pogoda nie była sprzyjająca" - powiedziała siostra Małgorzata Hartung, dyrektor placówki w Warszawie przy ul. Paprociowej z 90-letnią historią.

To właśnie udział kilkunastu wychowanków Domu Dziecka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Paprociowej w Młodzieżowej Mili Niepodległości 11 listopada był szczególną inspiracją do organizacji mikołajkowej imprezy. Wyjątkowa radość dziewcząt i chłopców tej placówki sprawiła, że popatrzyliśmy w inną trochę stronę.

"Po tych zawodach w listopadzie dzieci były bardzo zadowolone, cieszyły się z pokonania trasy, medali i dyplomów, a przede wszystkim z fantastycznej atmosfery mimo chłodnej i deszczowej pogody. Z wielką chęcią wezmą udział w kolejnej imprezie" - oznajmiła siostra Małgorzata. No i trzeba było wziąć się za kolejną imprezę, której organizacja byłaby niemożliwa, gdyby nie wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Najszybsi na dystansie 2016 m (Mila Olimpijska Rio 2016):

    dziewczęta

1. Marta Andrasiewicz  (Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 4 w Porszewicach)  9.46

2. Patrycja Pietrasiak (Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 4 w Porszewicach)  9.52

3. Alicja Pluta (Ośrodek Pomocy Dziecku Zielone Izdebno)  11.34

    chłopcy

1. Arkadiusz Utracki (Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 5 w Pabianicach) 7.56

2. Adrian Zawadzki (Pogotowie Opiekuńcze nr 2 w Warszawie) 7.58

3. Krystian Kaszewski (Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 3 w Porszewicach)  8.00

     Najszybsze sztafety 4x400 m (open)

1. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Porszewicach

2. Dom Dziecka w Rawie Mazowieckiej

3. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Słoneczny Dom" w Radomiu