PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

 11.05.2024 - 11 MAJA BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY GENERAŁA  ANDERSA

 

Monte klasztor1
11 maja 1944 roku generał Władysław Anders w rozkazie do swoich oddziałów napisał m.in.: „Zadanie, które nam przypadło, rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego”. Atak rozpoczął się w nocy kilka godzin po wydaniu rozkazu, od potężnej nawały artyleryjskiej z 1600 dział. Był to początek czwartej bitwy o Monte Cassino.
 
W 80. rocznicę tego wydarzenia, w sobotę 11 maja o godzinie 19:30, na trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy gen. Andersa na dystansie 10 km. Taka też jest odległość od centrum miasta Cassino do Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino.

Zgłoszenia w biurze zawodów, które czynne będzie od godz. 18:30 w restauracji PIĘKNY BRZEG, ul. Wybrzeże Gdyńskie 2. Natomiast dekoracje i wręczanie medali - przy Pomniku Bitwy o Monte Cassino na skwerze pomiędzy ul. gen. Andersa a bramą Ogrodu Krasińskich po odczytaniu rozkazu gen. Andersa o godzinie 22.
 
Tego też dnia (11 maja) planowane są m.in. uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza o godzinie 13 oraz o 15 przy Pomniku Bitwy o Monte Cassino.
 
Gen. Anders do wszystkich żołnierzy korpusu wydał „Rozkaz Przed Bitwą" następującej treści:
 
"Żołnierze! Kochani moi Bracia i Dzieci! Nadeszła chwila bitwy. Długo czekaliśmy na tę chwilę odwetu i zemsty nad odwiecznym naszym wrogiem. Obok nas walczyć będą dywizje brytyjskie, amerykańskie, kanadyjskie, nowozelandzkie, walczyć też będą Francuzi, Włosi oraz dywizje hinduskie.
 
 
Zadanie, które nam przypadło rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego. W chwilach tych będą z nami myśli i serca całego narodu, podtrzymywać nas będą duchy poległych naszych towarzyszy broni. Niech LEW mieszka w Waszych sercach!
 
Żołnierze! – za bandycką napaść Niemców na POLSKĘ, za rozbiór POLSKI wraz z bolszewikami, za tysiące zrujnowanych miast i wsi, za morderstwa i katowanie setek tysięcy naszych sióstr i braci, za miliony Polaków, jako niewolników wywiezionych do Niemiec, za niedolę i nieszczęście Kraju, za nasze cierpienia i tułaczkę.
 
 
Z wiarą w sprawiedliwość Opatrzności Boskiej idziemy naprzód ze świętym hasłem w sercach naszych : „BÓG! HONOR i OJCZYZNA! ” Dziś nadeszła dla nas godzina krwawego odwetu. Tej godziny długo czekaliśmy, oczekuje jej umęczony KRAJ NASZ i Polacy rozsiani po całym świecie. A więc, Żołnierze do czynu! – Do broni!- I w łeb lub serce PAL!"
 
Nie każdy zapewne wybiera się na Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, na którym znajdują się mogiły 1052 żołnierzy 2 Korpusu (uroczystości z udziałem najwyższych władz odbędą się 18 maja), ale każdy może wziąć udział w spektaklu "Z ziemi polskiej do włoskiej" we wtorek 14 maja o godzinie 18:30 w Katolickim Centrum Kultury na warszawskich Bielanach przy ul. Dewajtis 3. Więcej informacji na https://dobremiejsce.org/spektakl-z-ziemi-polskiej-do-wloskiej/
 
80. rocznicę bitwy o Monte Cassino można również uczcić korespondencyjnym biegiem na dystansie 10 km w dniach 12-25 maja w dowolnym miejscu w Polsce i na świecie (walki polskich żołnierzy o masyw Monte Cassino i Piedimonte trwały 13 dni i 20 godzin, od 12 do 25 maja 1944 roku, a w sumie cała bitwa trwała blisko pięć miesięcy). Szczegóły i rejestracja na https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=9199

 

 

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020