PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

BIEG HAKUNA MATATA NA 60-LECIE NIEPODLEGŁEJ KENII

hakuna matata 2023 fot.D Szota 1

 
Galeria zdjęć

 

Daniel Mikielski (Olsztynek) i Monika Turczyńska (Warszawa) zwyciężyli w charytatywnym biegu Hakuna Matata na 60-lecie niepodległej Kenii, który odbył się w warszawskim Lasku Bielańskim na trasie długości 5650 m. Drugie miejsca zajęli Tomasz Głażewski (Warszawa) i Aleksandra Borządek (Grodzisk Mazowiecki), a trzecie Marcin Tomczak (Ciechanów) i Aleksandra Abramczyk (Warszawa).
 
Zawody zostały przeprowadzone w rzadko spotykanej w lekkoatletyce formule, w odróżnieniu od stosowanej w kolarstwie jeździe indywidualnej na czas. Osoby, które miały zegarki do biegania same mierzyły sobie czas. Na trasę wyruszały w odstępach co 10 sekund. Po minięciu mety wynik (odczyt z zegarka) był odnotowany w biurze zawodów. Osoby, które nie posiadały takich zegarków, wyruszyły na trasę ze startu wspólnego jako pierwsze.
 
Większość uczestników z aplauzem odniosła się do takiej formuły, jak również miejsca zawodów (Katolickie Centrum Kultury „Dobre Miejsce”) oraz znakomitego zaplecza (szatnie i natryski przy hali sportowej, bufet, a dla przyjezdnych z dalszych miejscowości możliwość noclegu).

 
Każdy uczestnik otrzymał kenijski upominek – bransoletkę Hakuna Matata w kolorach narodowej flagi tego kraju. Mógł też cieszyć się specjalnym "prezentem" od partnerów Klubu Sportowego Polskie Himalaje, ale nikt nie był zainteresowany udziałem w dwóch jubileuszowych koncertach: rewelacyjnego zespołu Kraków Street Band świętującego 10-lecie oraz legendarnej grupy Trubadurzy powstałej ... 60 lat temu.
 
Starterem był Kenijczyk Mwinjabu Muhala, potocznie zwany Mujdżabu, który do marca 2020 roku pracował w hotelarstwie jako sprzątający (room service). Była to praca sezonowa i słabo płatna, ale zapewniała rodzinie podstawowe potrzeby. Z wybuchem pandemii stał się bezrobotny, bez większych szans na znalezienie pracy.

W marcu 2021 roku udało się nam sprowadzić go do Polski – powiedziała prezes Klubu Sportowego Polskie Himalaje Iwona Kotuła. – Aktualnie mieszka i pracuje w Krakowie. Rehema - mama Kibwany z wykształcenia jest nauczycielką. Przed wybuchem pandemii prowadziła w wiosce małą prywatną szkółkę dla dzieci w wieku przedszkolnym i zerówkę. Jej uczniami były dzieci, których rodziców nie stać było na zapisanie ich do pobliskich szkół. Obecnie szkoła nie funkcjonuje.

Mieszkają w domu z ponad 100-letnią historią, zbudowanym przez pradziadka w tradycyjny sposób przy użyciu ogólnie dostępnych materiałów tj. muł, glina piaskowa i gałęzie, które tworzą szkielet konstrukcji. Z zewnątrz ściany częściowo umocnione są tynkiem.
 
Prowadzą małe przydomowe gospodarstwo. Uprawiają m.in. kukurydzę, cassavę (maniok), fasolę i słodkie ziemniaki. Mwinjabu w młodości posadził wiele drzew, dzięki czemu nie narzekają na brak owoców takich jak mango, kokosy, banany, papaja, marakuja czy guawa oraz orzechów nerkowców.
 
W roku 2020 dzięki wsparciu darczyńców Mwinjabu wybudował kurnik i rozpoczął niewielką hodowlę kur, na jajka i mięso. Obecnie zajmuje się nią żona. Priorytetem rodziny jest edukacja dzieci; wierzą bowiem, że zapewni im lepszą przyszłość. A my, jako klub przy pomocy darczyńców, staramy się im pomóc" - podsumowała Iwona Kotuła, była trenerka kadry olimpijskiej w snowboardzie.
 
 
Wyniki
 
Mężczyźni
 
  1. MIKIELSKI Daniel                    21:34
  2. GŁAŻEWSKI Tomasz              21:54
  3. TOMCZAK Marcin                  23:25
  4. CELIŃSKI Robert                    24:16
  5. ŁUKASIAK Szymon                26:02
  6. WOJCIECHOWSKI Andrzej   26:28
  7. WALIGÓRSKI Ryszard            26:45
  8. MAREK Roman                       28:41
  9. SZOTA Wojciech                     28:48
10. KRAJEWSKI Przemysław       30:00
11. SOSIN Kamil                            30:27
12. KURZEJA Arkadiusz               32:06
13. JĘCZMIONKA Andrzej           36:04
 
Kobiety
 
1. TURCZYŃSKA Monika               30:54
2. BORZĄDEK Aleksandra             32:14
3. ABRAMCZYK Aleksandra          34:36

 

 
  Mwinjabu Muhala

 Robert Celiński

hakuna matata 2023 fot.D Szota 4
 
hakuna matata 2023 fot.D Szota 5
 
hakuna matata 2023 fot.D Szota 6
 
hakuna matata 2023 fot.D Szota 7

 

hakuna matata 2023 fot.D Szota 9

Janusz Kalinowski

hakuna matata 2023 fot.D Szota 8

Bilecik na posiłek :)

 

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020