PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

BIEG CZERWONYCH MAKÓW W WARSZAWIE, A W MAJU 2024 NA MONTE CASSINO

cassino 1

 

 

Janusz Kalinowski: Łukasz Naczas (18 minut 46 sekund), Robert Michalski (19.32) i Krzysztof Łubiński (20.21), a w gronie kobiet Ukrainka Olena Babebko (23.34) oraz Karolina Izdebska (24.21) i Monika Turczyńska (26.19) stanęli na podium Biegu Czerwone Maki po pokonaniu dystansu 5 km na trasie z atestem PZLA przy Centrum Olimpijskim w Warszawie. W gronie uczestników było kilkanaście osób, które startowały we Włoszech w biegach na Monte Cassino w 2014 i 2019 roku, kiedy to obchodzono 70. i 75. rocznicę bitwy. Była to najkrwawsza walka zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem.

"Pod Monte Cassino walczył również mój dziadek. Na szczęście nie zginął" - wspomniał szósty na mecie Szymon Drabczyk, który podkreślił: "Kameralna impreza w 79. rocznicę bitwy była dobrze zorganizowana, bezpieczna, niezwykle dokładnie została odmierzona 5-kilometrowa trasa, a sędziowanie było profesjonalne. Baza zawodów znajdowała się w restauracji Piękny Brzeg, gdzie można się było zarejestrować i przebrać, a po biegu napić się herbaty lub wody i zasmakować wojskową grochówkę."
 
Sporo osób wybiera się do Włoch na 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino (18 maja 2024 roku - trekking szlakiem walk żołnierzy gen. Andersa i uroczystości państwowe) oraz bieg na 10-kilometrowej trasie z centrum miasta Cassino do polskiego cmentarza (19 maja). Zainteresowanie obchodami 80. rocznicy jest ogromne w wielu krajach. Od dwóch lat zarezerwowane są wszystkie miejsca noclegowe w obrębie Cassino. Klub Sportowy Polskie Himalaje pozyskał trochę "łóżek" i nadal poszukuje dla osób, które rejestrują się na https://online.datasport.pl/zapisy/portal/listy/?zawody=6915

 

Przy okazji warto wiedzieć, że tak naprawdę to walki rozpoczęły się 17 stycznia 1944 roku -  wtedy, podczas nieprzychylnej (mroźnej i wietrznej) pogody, poszło pierwsze bezpośrednie natarcie na linię Gustawa algierskich i marokańskich oddziałów Francuskiego Korpusu Ekspedycyjnego.
 
15 lutego - druga bitwa, znana jako operacja "Avenger" rozpoczęła się atakiem żołnierzy 1 Batalionu Królewskiego Pułku Sussex na wzgórze 593. Tego dnia samoloty amerykańskie zrzuciły na klasztor 576 ton bomb, zamieniając go w stertę gruzu.
 
15 marca - trzecia bitwa - operacja "Dickens" - została poprzedzona nalotem 775 samolotów na Cassino. W ciągu 3,5 godziny na miasto i jego okolice spadło ponad tysiąc ton bomb. Jednak te trzy kolejne bitwy nie dały aliantom zwycięstwa.
 
11-12 maja - czwarta bitwa, określana mianem ostatniej szansy, rozpoczęła się w nocy po wcześniejszym włączeniu do walki 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. 18 maja rano patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich zatknął na ruinach klasztoru polską flagę. W samo południe plut. Emil Czech odegrał hejnał mariacki. Ostatnim akordem polskiego udziału w bitwie o Monte Cassino były walki o Piedimonte i szczyty Pizzo Corno oraz Monte Cairo do 25 maja.
 
Kolejne, wyjątkowe zawody na trasie przy Centrum Olimpijskim w piątek 7 lipca o godzinie 19. Będzie to Bieg dla "Słonia" w 10. rocznicę tragicznej śmierci Artura Hajzera, twórcy polskiego himalaizmu zimowego. 7 lipca 2013 roku odpadł od ściany ośmiotysięcznika Gaszerbrum I. Niebawem - rejestracja na datasport.pl ale warto też wziąć pod uwagę koncert dla "Słonia" 6 lipca o godzinie 19 w Centrum Kultury Dobre Miejsce na Bielanach (ul. Dewajtis 3). Zagrają najlepsi z najlepszych: Wolna Grupa Bukowina, CostaNova z rewelacyjną solistką Elą Sieradzińską i Grupa na Swoim.
 

 

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020