PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

DEBIUTANCI Z LEGIONOWA NA SZCZYCIE EVERESTU

everest warszawski 2021 104
Wyniki
Galeria

W charytatywnym biegu Everest Warszawski – pomóż szerpom przetrwać zimę, jako pierwsi „szczyt” zdobyli debiutujący w zawodach na trasie przy Centrum Olimpijskim Duńczyk Lasse Olsen, a w gronie kobiet Klaudia Krajewska - oboje mieszkający w Legionowie. Dystans 5 km w trudnych warunkach, na zaśnieżonej drodze, ale przy niezbyt dużym mrozie, pokonało 55 osób, a w sumie (łącznie z tymi co biegali indywidualnie) sklasyfikowano 66.

Data zawodów nie była przypadkowa. 17 lutego 1980 roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi na świecie zimą stanęli na szczycie Mount Everestu (8848 m). Starterami byli wyjątkowi goście – zastępca kierownika wyprawy na Górę Gór 88-letni Ryszard Dmoch i jej uczestnik 76-letni Jan Holnicki-Szulc, którzy mimo chłodu obserwowali zmagania biegaczy. A po zawodach raczyli się – jak ocenili – pyszną herbatką i pomidorówką przygotowaną przez CaterMark – firmę z długoletnim doświadczeniem w branży cateringowej. Jej właściciel Marek Nowacki nie tylko czuwał nad wydawaniem posiłków, ale również pokonał 5 km w czasie 34 minut.

Trzynaście minut przed nim metę minął Lasse Olsen, którego wybranką jest… Polka. „Mieszkamy w Legionowie i kochamy sport. Bieganie było od zawsze częścią mojej rodziny. Jako nastolatek zostałem mistrzem Danii na 10 km w biegu ulicznym. Trenuję codziennie i cieszę się życiem z żoną. Dziękuję za miły bieg charytatywny” – powiedział triumfator.

Z kolei Klaudia Krajewska rozpoczęła starty w zawodach z końcem 2015 roku od… pięciokilometrowego biegu charytatywnego dla Mariusza w Legionowie.

Każdego roku wyjeżdżałam nad morze. Po kilku latach wybrałam się dla odmiany w Bieszczady. To był początek mojej miłości do gór. Dopełniły ją Tatry, które po prostu powaliły mnie z nóg. Mimo że schodziłam je wzdłuż i wszerz, to myślę już o kolejnym wypadzie” – przyznała zwyciężczyni.

Jak dodała, w ubiegłym roku "zdobyła" też najwyższą górę Ziemi, zajmując czwarte miejsce w biegu po schodach w hotelu Marriott w Warszawie – Everest Run (65 razy na 42. piętro dało wysokość 8848 m).

Wszyscy uczestnicy biegu Everest Warszawski w ramach pakietu startowego otrzymali upominki przesłane z… Katmandu.

Jesienią 2018 roku byłem w Nepalu – powiada Maciej Bieliński, montażysta filmu „Everest dla każdego”. – Zaprzyjaźniłem się tam z właścicielem sklepiku z pamiątkami na Thamelu, który w ubiegłym roku napisał do mnie rozpaczliwą wiadomość w obliczu poważnego kryzysu w branży turystycznej. Nepalczycy nie mają tam takiej pomocy jak w Europie. Walczą o przeżycie. Nie mają ulg, nie mają zwolnień z opłat.

Krishna jest jedyną osobą utrzymującą rodzinę: żonę, dwójkę dzieci, matkę, ojca. Ponadto musi opłacać czynsz za sklep, który od roku jest zamknięty, bowiem nie ma turystów. Jest mu ciężko zwracać się o pomoc, ale nie ma wyjścia. Nie jest w stanie utrzymać rodziny. Dlatego przysłał do mnie różne gadżety z nadzieją, że może ktoś je w Polsce kupi”.

Zimowa historia zdobywania 8-tysięczników zatoczyła koło. 17 lutego 1980 roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi stanęli na szczycie najwyższej góry Ziemi. 16 stycznia 2021 roku zjednoczony nepalski zespół w liczbie 10 Szerpów wspiął się na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik - K2.

Z racji wyjątkowego wydarzenia były również wyjątkowe nagrody. Sześciu najszybszych zawodników (Lasse Olsen, Krystian Jusiński, Łukasz Klaś, Marcin Tomczak, Tomasz Kłudkiewicz i Jakub Rudo) oraz sześć zawodniczek (Klaudia Krajewska, Agnieszka Żuraniewska, Monika Gańska-Karamon, Alicja Maźnio, Monika Turczyńska i Asta Zielińska) otrzymało książki z autografami legendarnych himalaistów.

Bieg charytatywny Everest Warszawski zainaugurował nowy sezon, na który Klub Sportowy Polskie Himalaje zaplanował w sumie 10 imprez na 5-kilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim - pięć w ramach cyklu Korona Himalajów i Karakorum oraz pięć innych, niemalże wszystkie w środy i godzinie 20. Są to:

Korona Himalajów: 10 marca – Broad Peak, 28 kwietnia – Annapurna, 7 lipca – Gaszerbrum I, 15 września – Czo Oju, 13 października – Mount Everest.

Pozostałe zawody: 19 maja – Bieg Monte Cassino,16 sierpnia – Bieg Otwarcia Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, 10 listopada – Bieg Ojców Niepodległości „Od Bałtyku do Tatr 2018-2022” i 15 grudnia – Bieg Hakuna Matata – pomóż Kenii.

 

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020