PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

 NIE LĘKAJCIE SIĘ
bieg dla papieza 7
Galeria zdjęć
Wyniki

Programowe słowa pontyfikatu świętego Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” mimo deszczowej pogody przyciągnęły na trasę przy Centrum Olimpijskim Jego imienia w Warszawie kilkadziesiąt osób. Pokonywały one dystans 5 km w porze, w której 18 maja 1920 roku urodził się w Wadowicach Karol Wojtyła. Dziś Jego słowa nabierają nowego znaczenia w obliczu zagrożenia, przed jakim stanął świat i my wszyscy. Ale sam lęk nam nie pomoże. Pomoże nam nadzieja…

Nieco wcześniej, przed rozpoczęciem biegu, w Centrum Olimpijskim, które od 2016 roku jest bazą zawodów organizowanych przez Klub Sportowy Polskie Himalaje, odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy.

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki powiedział:

"Spotykamy się w dniu szczególnym – w 100-lecie urodzin Jana Pawła II i w 15. rocznicę nadania Jego imienia Centrum Olimpijskiemu. 12 kwietnia 2005 roku – 10 dni po śmierci papieża – zarząd PKOl jednogłośnie podjął decyzję, że Jan Paweł II będzie patronem naszego Centrum. Następnie 18 maja 2005 roku - w obecności ówczesnego prymasa Polski księdza kardynała Józefa Glempa, sportowców i Polskiej Rodziny Olimpijskiej - decyzja zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego stała się faktem. Spotykamy się zatem dokładnie w tym samym dniu, znów we wspaniałym – choć nieco mniejszym z uwagi na obecną sytuację - gronie Przyjaciół Ruchu Olimpijskiego i Polskiego Sportu."

 

 

 

bieg dla papieza 2

Prezes PKOl zwrócił uwagę, że Jan Paweł II nie bez powodu jest patronem Centrum Olimpijskiego.

"Sport był niezwykle ważny w Jego życiu. Uprawiał kajakarstwo i narciarstwo – nie tylko w młodości, ale także wtedy, gdy był już biskupem Rzymu. Zawsze pamiętał też o sportowcach i powtarzał, że otacza ich ogromnym szacunkiem. Podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1999 roku – dokładnie 6 czerwca w Elblągu – Jan Paweł II pozdrowił sportowców i wszystkich ludzi związanych ze sportem; skierował do nich następujące słowa: #Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, który zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistnić#. I właśnie te słowa znalazły się na pamiątkowej tablicy odsłoniętej w Centrum Olimpijskim."

Minister sportu Danuta Dmowska – Andrzejuk podkreśliła, że Karol Wojtyła nie tylko uprawiał sport, ale też bardzo się nim interesował. Zawsze kibicował polskim sportowcom i wspierał ich duchowo. W dniu kiedy został papieżem Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski i spotkania z himalaistką Jan Paweł II powiedział: „Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko”.

bieg dla papieza 5
18 maja był dniem szczególnym z dwóch jeszcze innych powodów. 76 lat temu żołnierze gen. Władysława Andersa zatknęli polską flagę nad gruzami benedyktyńskiego klasztoru, zdobywając silnie bronione przez Niemców umocnienia. Na wzgórzu zabrzmiał również „Hejnał Mariacki” grany przez plut. Emila Czecha.

Tutaj nie było kwiatów, ale konary drzew i rozkładające się trupy żołnierzy różnej narodowości. (...) W dolinie była łąka usłana czerwonymi makami, lecz na wzgórzach rządziła śmierć” - tak bój o wzgórze klasztorne wspominał mjr Romuald Lipiński.

bieg dla papieza 1

Dodajmy, że liczna „delegacja” uczestników zawodów przy Centrum Olimpijskim miała w tych dniach być w Cassino, razem z ppłk. Antonim Łapińskim – 96-letnim weteranem 2. Korpusu Polskiego, który walczył o Monte Cassino i był z nami rok temu. Niestety, pan Antoni zmarł 19 marca, a wyjazd uniemożliwił koronawirus.


I jeszcze drugi wyjątkowy akcent 18 maja. W tym dniu do Kenii dotarła przesyłka zawierająca 30 kg różnych rzeczy, głównie ubiorów i butów, jakie przynieśli uczestnicy biegu 13 maja z przeznaczeniem dla dzieci z ubogich rodzin poznanych podczas obozów sportowo-rekreacyjnych organizowanych przez klub Polskie Himalaje.

bieg dla papieza 3

To odpowiedź na słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas jednej z trzech pielgrzymek do Kenii: „Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje”. Akcję wsparła również firma Melvit, znana z produktów zdrowych, nieprzetworzonych, będących bogactwem natury, mających pozytywny wpływ na organizm. Pieczywo chrupkie jaglane i żytnie zastąpiło w tym dniu wadowickie kremówki papieskie, które z wiadomych względów nie mogły "przybyć" do Warszawy.


Przypominamy, że można wziąć udział w korespondencyjnych biegach na 5, 10 lub 100 km z wyjątkowymi medalami i przyczynić się do wsparcia czwórki dzieci (Kibwana, Neliusa, Nelki i Salmy). Więcej o nich na portalu https://zrzutka.pl/94v32u Rejestracja poprzez portal datasport.pl

5 km (16-25.05) https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=5636
10 km (16-25.05) https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=5637
100 km (18.05-20.06) https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=5639

Również poprzez portal datasport.pl należy rejestrować się na kolejny bieg cyklu Korona Himalajów na trasie przy Centrum Olimpijskim – 27 maja „wspinamy się” na Lhotse. Wszystkie wyniki będą na stronach biegstulecia.pl oraz maratonczyk.pl - partnera medialnego. Z uwagi na to, że do czasu, kiedy można będzie oficjalnie i legalnie organizować zawody, część osób pokonuje dystans 5 km korespondencyjnie (nie zawsze w tym samym dniu co inni przy Centrum Olimpijskim), klasyfikacja będzie publikowana z kilkudniowym opóźnieniem od zaplanowanej w kalendarzu dacie.

bieg dla papieza 6

Trening pierwszy -  14.05.2020
BIEGIEM PO ENERGIĘ ŻYCIA i NA RATUNEK GŁODUJĄCYM - relacja z treningu biegowego w Warszawie

 

yt logo

 

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020