• maratony polskie
  • ebiegi

niepodlegla

VIVA POLONIA! VIVA POLAKI! VIVA LIBERATORI!

Bolonia podiumWojciech Skory (Królewski Klub Biegacza), a w gronie kobiet Agnieszka Żuraniewska (Team Parszczyńskich) najszybciej pokonali 25 kwietnia przy Centrum Olimpijskim w Warszawie dystans 5 km biegu bitwy o Bolonię, zaliczanego do Etapowego Maratonu Pokoju w hołdzie polskim żołnierzom poległym na frontach II wojny światowej. Gościem honorowymi i starterem była pierwsza polska medalistka olimpijska we florecie kobiet Barbara Wysoczańska w towarzystwie męża, byłego dyrektora generalnego PZLA Ryszarda Wysoczańskiego.

Sklasyfikowano w sumie ponad 100 osób. Za triumfatorką metę minęły Anna Chmielowiec (KB Galeria) i Beata Tronowska (Jack Team), które stawały już na podium we wcześniejszych zawodach 10 kwietnia (bitwa o Narwik). Natomiast wśród zawodników za Wojciechem Skorym uplasował się Tomasz Lipiec, jeden z najlepszych – obok Roberta Korzeniowskiego – chodziarzy w historii tej konkurencji w Polsce. Trzecie miejsce wywalczył Łukasz Zych (Grzybki Team Marki), który był drugi na inaugurację cyklu.

W kwietniu 1945 roku 2 Korpus Polski zajął Bolonię. Bitwa o to miasto wymieniana jest obok walk o Monte Cassino czy Ankonę jako jedna z największych na Zachodzie z udziałem Wojska Polskiego. Była to zarazem ostatnia batalia 2 Korpusu gen. Władysława Andersa. W bitwie bolońskiej zginęło 300 polskich żołnierzy, a 600 zostało rannych.

„Przyszliśmy jak już widniało, pierwsze ulice miasta, mieszkańcy patrzyli na nas z okien” - wspominał ks. Rafał Grzondziel, kapelan 9. Batalionu Strzelców. „Kiedy ujrzeli, że to są alianci a nie Niemcy, z miejsca zebrały się tłumy z kwiatami. Bałem się, że w kwiatach może być broń. Przeszliśmy kawałek, ogarnął nas tłum wiwatujących ludzi: Viva Polonia! Viva Polaki! Viva liberatori!”.

Na zdjęciu – zwycięska para (foto: Dorota Szota – maratończyk.pl)

Wyniki i fotogalerie w górnej zakładce "imprezy towarzyszące".