PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

PARTNERZY

  • MSIT
  • MEDICOR
  • RKA
  • mjp
  • image

MEDALE IMPREZ

m1

 

niepodlegla

 

ROCZNICOWO NA SPORTOWO W MIĘDZYRZECZU

Międzyrzecz foto„Rocznicowo na sportowo” – to hasło przyświeca klubowi Piast w Międzyrzeczu, który po raz trzeci organizował Bieg Niepodległości, tym razem w ramach Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr. „Wszystkie najważniejsze państwowe rocznice i wydarzenia z historii miasta staramy się uczcić zgodnie z hasłem naszego klubu. W kalendarzu mamy więc też biegi Wyzwolenia, Konstytucji 3 maja czy Żołnierza ze startem i metą w dawnej bazie wojskowej” – poinformował prezes Piasta Zbigniew Kolis, który uplasował się w czołowej dziesiątce Narodowego Biegu Stulecia.

Najszybciej trasę długości 10 km, ze startem pod pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego i metą na tartanowej bieżni miejscowego stadionu pokonali Mariusz Nowak z wioski Różanki w gminie Kłodawa oraz Monika Walentynowicz z Gorzowa Wielkopolskiego.

Zbigniew Kolis wspomniał, że zgodnie z tradycją i nazwą klubu miłośnicy najprostszej formy ruchu w każdą niedzielę spotykają się o godz. 9 na wspólnym treningu przed ruinami jedynego na ziemi lubuskiej zamku piastowskiego, najcenniejszego zabytku tego miasta z wielowiekową historią.

Na swej stronie zarząd klubu podziękował wszystkim uczestnikom biegu przeprowadzonego w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości za udział i sportową rywalizację.

„Po raz pierwszy jako klub zdecydowaliśmy się przeprowadzić biegi dla dzieci i młodzieży. Uśmiech zadowolenia i dumy z otrzymanego medalu nagrodził wysiłek. Wykonane zdjęcia będą na pewno miłą pamiątką w rodzinnym albumie. Planujemy podobne biegi w dniu 3 maja 2019 roku” – poinformowano na stronie.

Do tego są życzenia dla rodziców, „by wnuki Waszych dzieci na 200-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości mogły też brać udział w podobnym biegu. Przechowany w rodzinie medal z naszego biegu niech na zawsze pozostanie cenną pamiątką”.

Międzyrzec zawdzięcza nazwę położeniu w widłach Paklicy i Obry. To jeden z najstarszych ośrodków na terenie Polski. W połowie X wieku, w czasach Mieszka I, został włączony do państwa wczesnopiastowskiego. O grodzie tym pisze w „Kronice polskiej” Gall Anonim. Miejscowy zamek został wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Był siedzibą kasztelanów i starostów międzyrzeckich. Obecnie jego ruiny otacza fosa, wzdłuż której biegnie zachowany wał zewnętrzny dawnego podgrodzia.

Podczas II rozbioru Polski w 1793 roku Międzyrzecz trafił we władanie Prus. Na mocy kończącego I wojnę światową traktatu wersalskiego miasto pozostało w granicach Niemiec. W latach 30. XX wieku w okolicy powstał Międzyrzecki Rejon Umocniony, który dzisiaj stanowi wielką atrakcję dla miłośników militariów. W 1945 roku miasto po 152 latach powróciło do Polski.

Medal Biegu Stulecia 2019

medal 2019

Narodowy Bieg Stulecia 2019

narodowy bieg

Etapowy Maraton Pokoju

emp

koszulkaMP

REKLAMA

Zdrofit

 

GŁÓWNI PARTNERZY

MSiT nowe   pko 300x300           

AMBASADORZY PROJEKTU