PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

PIĄTKA Z ADAMEM PAPEE - BIEG PAMIĘCI JEDNEGO Z PIONIERÓW SZERMIERKI

bieg015Liderzy klasyfikacji generalnej Wojciech Skory wynikiem 17.11 i Anna Wojewódzka rezultatem 23.16 zwyciężyli na pięciokilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie w zawodach Piątka z Adamem Papee - 19. biegu cyklu Setka Stulecia - Gwiazdy Sportu Niepodległej. "To była znakomita, kameralna impreza, w której widać było ogromną pasję uczestników" - ocenił Adam Konopka. 

Prezes Polskiego Związku Szermierczego był starterem, a na mecie wręczał zawodnikom medale z wizerunkiem dwukrotnego medalisty olimpijskiego (Amsterdam 1928 i Los Angeles 1932).

"Pamiętam Adama jak dziś. Przychodził na niemalże każdy turniej. Uroczy pan z laseczką, starannie ubrany, człowiek z wielką klasą, taktowny" - powiedział Konopka. Były szablista przyznał, że Papee, jeden z pionierów szermierki w Polsce, nie jest osobą powszechnie znaną, mimo ogromnych zasług dla tej dyscypliny.

"Nie mam pojęcia, dlaczego tak jest. Może dlatego, że to zawodnik mocno przedwojenny i nigdy nie był osobą 'agresywną' w promocji, nie zabiegał o popularność. Może też dlatego, że jego osiągnięcia przykryły sukcesy innych szermierzy - Pawłowskiego, Zabłockiego, Parulskiego..." - dodał Konopka, który dwa lata temu, właśnie w Centrum Olimpijskim, został ponownie wybrany na prezesa związku na kolejną kadencję 2016-2020. 

Adam Stanisław Papee urodził się 21 lipca 1895 roku we Lwowie, gdzie ukończył szkołę powszechną (pochodził z rodziny Papee, spolonizowanych protestanckich Francuzów, przybyłych do Lwowa w początkach XIX wieku). W 1905 przeniósł się z rodzicami do Krakowa. W latach 1918-1923 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskując stopień doktora.

W sierpniu 1914 roku wstąpił do Legionów Polskich. Pierwszą bitwę stoczył w listopadzie pod Krzywopłotami. W 1915 roku brał udział w walce nad Nidą, a w 1917 nad Styrem i Stochodem. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w stopniu podporucznika pełnił służbę w Krakowie. 

Szermierkę zaczął uprawiać w 1908 roku. Karierę przerwał wybuch I wojny światowej. W grudniu 1921 roku powrócił do sportu. W latach 1924-1936 czterokrotnie startował w igrzyskach olimpijskich. Był nie tylko zawodnikiem, ale także działaczem. W grudniu 1921 roku należał do osób przywracających sekcję tej dyscypliny w AZS Kraków. 28 maja 1922 roku we Lwowie reprezentował klub na zebraniu założycielskim Polskiego Związku Szermierczego. Działał także w Polskim Komitecie Olimpijskim, będąc członkiem zarządu. 

We wrześniu 1939 roku ewakuował się z Warszawy do Kowla. Miesiąc później powrócił do stolicy. Pod pseudonimem "Gil" był w konspiracji. Podczas Powstania Warszawskiego walczył na odcinku Polna-Politechnika. Następnie wraz z rodziną przeniósł się do Krakowa, gdzie podjął pracę w bankowości. 

Od stycznia 1955 roku zajął się wyłącznie sportem. Publikował wspomnienia - "Na planszach czterech olimpiad", "Na białą broń". Zmarł 6 marca 1990 roku w Bydgoszczy. Pierwotnie był tam pochowany. Po pewnym czasie prochy zostały umieszczone w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. 

Kolejne zawody 25 września będą Piątką z Eugeniuszem Lokajskim, lekkoatletą, olimpijczykiem, fotografem Powstania Warszawskiego, który zginął 25 września 1944 roku. 

Na zdjęciu: prezes Adam Konopka i zwyciężczyni Anna Wojewódzka. 

Foto: Bartłomiej Zborowski 

PS. Wyniki i galeria zdjęć w zakładce IMPREZY TOWARZYSZĄCE na stronie www.biegstulecia.pl

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020