PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

PARTNERZY

  • MSIT
  • MEDICOR
  • RKA
  • mjp
  • image

MEDALE IMPREZ

m1

 

niepodlegla

 

PABIANICKA STÓWA - ROWEREM I BIEGIEM 100 KM NA 100-LECIE

RAJDPabianicka Stówa na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - to kolejna inicjatywa klubu O co biega. Jak podkreślił jego szef Robert Lewera, sport, nawet w takiej rekreacyjnej formule, może być dobrą lekcją historii i patriotyzmu. Przed startem uczestnicy wydarzenia odśpiewali hymn pod pomnikiem Legionisty na Starym Rynku w Pabianicach. Deszcz towarzyszył im aż do przystanku na cmentarzu we wsi Stara Gadka. Pozostałą część trasy pokonywali już w promieniach letniego słońca.

"Trasa rajdu wiodła śladami walk 1914 roku, głównie jednej z największych bitew I wojny światowej, tzw. operacji łódzkiej. W programie były trzy historyczne miejsca złożenia hołdu poległym żołnierzom. Koleżanki i koledzy odwiedzili cmentarze we wsiach Stara Gadka, Wymysłów-Piaski i w Pawlikowicach. W każdym z tych miejsc wysłuchali krótkiej prelekcji na temat przebiegu walk I wojny światowej oraz uczestnictwa w nich Polaków, wcielonych do różnych armii ówczesnych zaborców" - powiedział szef klubu i pomysłodawca imprezy.

Wszyscy pokonali na rowerach dystans ponad 110 km, a wielu z nich 20 km biegiem lub marszem. Rajd zakończył się w Lewitynie wręczeniem pamiątkowego Miecza Walecznych Pabianickiej Stówy.

"Tam też było ognisko i... kiełbaski. Przy dźwiękach strun gitary wspólnie śpiewaliśmy piosenki legionowe, z okresu Powstania Warszawskiego, jak również szlagiery biesiadne. Samo wydarzenie dedykowaliśmy pamięci niedawno zmarłego w wieku 101 lat gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego.

- W sumie udział w rajdzie wzięło 30 osób, którym deszcz i długość dystansu do pokonania nie były straszne; wielu z nas miało coś biało-czerwonego. Dołączył do nas także kolega Wiktor z Ukrainy oraz członkowie grup Forma na Piątkę i Rowerowe Soboty z Łodzi. Energii dodawały nam produkty firm Soligrano, Pamso oraz Społem. Trasę zabezpieczało Ratownictwo Medyczne z Pabianic, a miejsce pod ognisko udostępnił MOSiR. Jeszcze raz dziękujmy wszystkim uczestnikom Stówy za podjęte wyzwanie" - podsumował szef klubu, który działa pod hasłem amerykańskiego pisarza Napoleona Hilla: "Jeśli nie możesz robić rzeczy wielkich, rób małe rzeczy w wielki sposób".

Przy okazji przypominamy o wyjątkowych zawodach w ramach Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr 11 listopada, które będą się odbywały w jednej grupie pokonującej trasę ulicami Pabianic w stałym tempie. Rejestracja poprzez portal datasport.pl

Foto: Anna Błażejewska

Więcej zdjęć

Medal Biegu Stulecia 2019

medal 2019

Narodowy Bieg Stulecia 2019

narodowy bieg

Etapowy Maraton Pokoju

emp

koszulkaMP

REKLAMA

Zdrofit

 

GŁÓWNI PARTNERZY

MSiT nowe   pko 300x300           

AMBASADORZY PROJEKTU