PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

 JAN PAWEŁ II – NAJBARDZIEJ USPORTOWIONY PAPIEŻ W HISTORII

JP piłka
Umiłowanie sportu przez Jana Pawła II znajdowało odbicie w całym pontyfikacie. Żaden inny biskup Rzymu nie poświęcił tej dziedzinie tyle uwagi. Był pierwszym papieżem, który zasiadł na trybunie stadionu jako piłkarski kibic. Podkreślał, że zadaniem współczesnego sportu jest przekazywanie młodzieży takich wartości jak lojalność, wytrwałość, przyjaźń, współpraca, solidarność.

Uczcijmy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły na sportowo, np. biegiem na 5, 10 lub 100 km. Rejestracja poprzez portal datasport.pl

5 km (16-25.05) https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=5636
10 km (16-25.05) https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=5637
100 km (18.05-20.06) https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=5639

W okresie pontyfikatu (16 października 1978 - 2 kwietnia 2005) na prywatnych audiencjach przyjął dziesiątki delegacji klubów i organizacji sportowych, jak również byłych i czynnych zawodników, m.in. boksera Muhammada Ali czy mistrza świata Formuły 1 Michaela Schumachera. Prezes Włoskiego Komitetu Olimpijskiego Gianni Patrucci często podkreślał, że Karol Wojtyła to papież sportowców.

29 października 2000 roku ponad 60 tysięcy ludzi świata sportu zasiadło na trybunach Stadionu Olimpijskiego w Rzymie. Jan Paweł II zrobił rundę honorową, po czym celebrował mszę świętą. W homilii porównał ten obiekt do wielkiej świątyni.

Czytaj więcej...

BIEGIEM PO ENERGIĘ ŻYCIA i NA RATUNEK GŁODUJĄCYM

Galeria zdjęć warszawska trening 179
Wyniki

„Człowiek, żeby żyć i działać musi mieć energię życia, przez którą wierzy się w siebie na przekór złemu losowi, klęskom…” – powiadał Henryk Sienkiewicz. Po energię życia przybyło 13 maja kilkadziesiąt osób. Przestrzegając wszelkie obostrzenia, wynikające z walki z niewidzialnym wrogiem, pokonywało indywidualnie dystans 5 km na trasie przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie. Certyfikat udziału można było pobrać przy stadninie koni, gdzie biegaczy witały zwierzęta domowe i konie :)

Oddaliśmy w ten sposób hołd gen. Władysławowi Andersowi w 50. rocznicę śmierci. Mieliśmy być przy jego grobie na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, wziąć udział w odsłonięciu pomnika, ale na drodze stanął koronawirus. To właśnie gen. Anders, dowódca 2 Korpusu Polskiego, 18 maja 1944 roku wydał decyzję o utworzeniu cmentarza.

Rok temu, odprowadzając na wieczny spoczynek "Ułana" obiecaliśmy, że w rocznicę śmierci pobiegniemy dla niego. Słowa dotrzymaliśmy. Brakowało nam tylko "fikołków" Jana Niedźwieckiego, jakie zazwyczaj wykonywał przed startem zawodów. Dla swego dziadka 5 km pokonał jego wnuk Mateusz.

Czytaj więcej...

BIEGI PO KORONĘ i nie tylko...

Dhaulagiri 2
"Człowiek, żeby żyć i działać musi mieć energię życia, przez którą wierzy się w siebie na przekór złemu losowi, klęskom, poniżeniu, niewoli, odwagę ryzykownego czynu, wiarę w swoją moc i wartość” – twierdził Henryk Sienkiewicz. Koronawirus na lata zmieni sposób, w jaki pracujemy, robimy zakupy, podróżujemy, odpoczywamy czy też trenujemy i startujemy w zawodach. Ale… Nie może pozbawić nas przyjemności w pokonywaniu kilometrów biegiem bądź marszem, jak również koleżeńskiej rywalizacji, dającej wiele satysfakcji i działającej jak narkotyk.

Według prognoz różnych lekarzy i ekspertów, polskich oraz zagranicznych, powrót do jako takiej „normalności” może nastąpić dopiero w 2023 roku. Czy mamy czekać? „Absolutnie NIE! Każdy z nas potrzebuje aktywności fizycznej, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych. Zachęcam do niej jak najbardziej” – podkreśla kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Wąsik.

Czytaj więcej...

CZAS OCZEKIWANIA

koszulka korona

Jak informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, w dalszym ciągu w niezmienionym kształcie obowiązuje do odwołania zakaz organizacji imprez sportowych. W tej sytuacji zaplanowana na 22 kwietnia inauguracja cyklu biegów po Koronę Himalajów i Karakorum (bieg Dhaulagiri) nie odbędzie się, nawet w przypadku, gdyby zakaz został zniesiony. Jeśli w kwietniu rozporządzenie ministerstwa będzie na tyle zmienione, że zezwoli na organizację zawodów, to wówczas bieg Dhaulagiri włączony będzie do Majowego Tryptyku w hołdzie dla Wandy Rutkiewicz, gen. Władysława Andersa i Jana Niedźwieckiego „Ułana” (13 maja).
 
W tym trudnym czasie, spowodowanym stanem epidemii, to i tak jesteśmy w dobrej sytuacji, bowiem cykl biegów po Koronę Himalajów i Karakorum rozłożony został na dwa lata, a może być nawet rozciągnięty na trzy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ideą jest „zdobycie” danego ośmiotysięcznika biegiem lub marszem (nordic walking). A czy to nastąpi w maju, czerwcu, lipcu bądź w innym miesiącu – nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsze, abyśmy mogli się spotykać jak dotychczas na trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 

Czytaj więcej...

KENIA 2021 - SPORTOWO i WYPOCZYNKOWO

Kenia bieg 2021 Tegoroczny pobyt sportowo-wypoczynkowy w Kenii był znakomity pod każdym względem - ocenili uczestnicy. Treningi biegowe na plaży przyniosły znacznie więcej korzyści niż ćwiczenia na twardym podłożu.

W styczniu (2-17.01.2021) Klub Sportowy Polskie Himalaje organizuje w pobliżu Mombasy kolejny obóz za wyjątkowo małe pieniądze. Tylko 4635 zł. Liczba miejsc w tej cenie ograniczona. W programie także sporo wycieczek. Zgłoszenia do 6 marca na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na bazę klub wybrał ponownie kameralny hotel (14 km od Mombasy) w tropikalnym ogrodzie z dużym i małym basenem, ceniony za smaczną i urozmaiconą kuchnię, przy szerokiej i długiej piaszczystej plaży. Cenną zaletą jest położenie hotelu, niedaleko centrum handlowego oraz pięknego Parku Hallera z licznymi afrykańskimi zwierzętami. Niektórym, jak np. żyrafom czy żółwiom, można legalnie podawać pożywienie, a przy innych (bawoły, gazele, hipopotamy, krokodyle) obserwować karmienie przez odpowiednie służby w towarzystwie wszędobylskich małp (głównie koczkodanów).

Czytaj więcej...

BIEGIEM I MARSZEM 150 OSÓB ZDOBYŁO EVEREST WARSZAWSKI

everest 1

Wyniki
Galeria

To był szalony pomysł! Wejść zimą na najwyższą górę Ziemi. Niewielu dawało Polakom na to szansę. Ale oni, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy, dokonali tego 40 lat temu. To wydarzenie uczciło nad Wisłą biegiem i marszem na atestowanej trasie przy Centrum Olimpijskim 150 osób. Dystans 8848 m, tak długi jak wysoki jest Everest, najszybciej pokonali Michał Kawa z Sulejówka (32.34), a w gronie ponad 50 kobiet Anna Sawicka z Warszawy (35.35). Gośćmi zawodów byli uczestnicy wyprawy Andrzeja Zawady z 1980 roku Leszek Cichy i Ryszard Dmoch.

„Wyleciałem z Warszawy jako ostatni z zespołu. Jeszcze tylko z Krakowa odebrałem brakujące ubrania puchowe i kilkanaście bębnów naszego sprzętu odleciało teoretycznie do Katmandu. Niestety, te miały pecha, nieprzekierowane w New Delhi, wylądowały w Singapurze. W końcu odnalazły się, ale pięć dni cennego czasu odleciało z wiaterkiem” – wspominał 88-letni Dmoch, pełniący wówczas funkcję zastępcy kierownika wyprawy.

Zwycięzca, Michał Kawa powiedział: „Niedługo 28 lat na karku, z czego dziewięć amatorsko związane ze sportem. W 2019 roku stworzyliśmy z przyjaciółmi klub #NoToSteryd i zajęliśmy się bieganiem zdecydowanie poważniej niż do tej pory. Uwielbiam górskie wędrówki latem i tym bardziej podziwiam wszystkich, którzy wspinają się zimą. Chciałbym, żeby Polska jako kraj zawsze potrafiła doceniać ludzi, którzy w przeszłości budowali jej potęgę, dlatego cieszy mnie, że są organizowane różne wydarzenia upamiętniające ważnych Polaków i ich dokonania.

Dziękuję za zorganizowanie świetnego biegu dla uczczenia 40. rocznicy zdobycia Mount Everestu przez naszych wspaniałych himalaistów. Móc wziąć udział w tym wydarzeniu i wystartować przy takiej publiczności to był dla mnie zaszczyt. Najbardziej cieszy fakt, że pojawiło się tak wielu miłośników zarówno gór, jak i biegania, a na twarzy każdego z nich gościł uśmiech. Niebawem czeka mnie obóz w górach, więc można uznać, że wynik 32.34 jest dobrym prognostykiem na przyszłość i walkę z własnym Everestem”.

Czytaj więcej...

W 2020 ROKU DOMINOWAĆ BĘDĄ … OŚMIOTYSIĘCZNIKI

koronaKończy się rok 2019, na horyzoncie 2020. Jakie przedsięwzięcia oraz imprezy planuje Klub Sportowy Polskie Himalaje na trasie przy Centrum Olimpijskim? Dominować będą... ośmiotysięczniki. W lutym - Everest Warszawski, od kwietnia do października - Korona Himalajów i Karakorum, w sierpniu – 100-lecie Bitwy Warszawskiej, a w listopadzie – Bieg Ojców Niepodległości. Do tego dochodzi jeszcze w maju Bieg na Monte Cassino.

Na pierwsze zawody w nowym roku - 8848 Everest Warszawski 15 lutego zapraszają Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Sobotni bieg (może też być nordic walking) jest jedyną imprezą sportową w stolicy w programie obchodów 40. rocznicy pierwszego zdobycia Góry Gór zimą. Pora startu – 10:40 nie jest przypadkowa. To właśnie o godzinie 10:40 czasu polskiego Cichy i Wielicki stanęli na szczycie Everestu, na wysokości 8848 m. Podobne biegi odbędą się w Szczecinie – 9 lutego oraz Karpaczu – 23 lutego i być może jeszcze w Kielcach 29 lutego, ale w tym mieście wszystko się ślimaczy od dwóch miesięcy. Rejestracja i regulaminy – na portalu datasport.pl a program ogólnopolskich obchodów rocznicy jest na stronie polskiehimalaje.pl

Czytaj więcej...

BIEGIEM NA 100-LECIE POLSKIEGO KOMITETU OLIMPIJSKIEGO

DSCN5029Robert Michalski - 19.08 i Paulina Taraszewska - 24.34 (oboje z Warszawy) uzyskali najlepsze czasy w gronie stu zawodników i zawodniczek na pięciokilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim w stolicy w Biegu 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński podkreślił, że były to wyjątkowe zawody. „Łączyły promowanie zdrowego stylu życia z obchodami setnej rocznicy zawiązania się Polskiego Komitetu Olimpijskiego”.

Czytaj więcej...

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020